Parçalara virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

arasmaras

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI RTX3060 12GB
RYZEN5 5600
32GB RAM
MSI A520
MSI 550W
BIOS veya sistemimdeki parçalara BTC veya mining virüsünün kesin olarak bulaşıp bulamadığını nasıl anlarım? 3060 gibi parçalar falan var parçalarda daha hızlı performans ve ömür kaybı yaşamasını istemiyorum. Nasıl anlarım?

Bulaşır, BIOS'a sıçrayan zararlılar mevcut.

Tespit etmenin yolu sistemin açılıp açılmadığına göz atmak, açılıyorsa sorun yok. EFI bölümleri silinmemiş veya yeniden yazılmamış demektir.

Günümüzde oldukça nadirdir böyle bir olayın yaşanması.

ZIP dosyasından çıkarıp atın.

Bulaşır, BIOS'a sıçrayan zararlılar mevcut.

Tespit etmenin yolu sistemin açılıp açılmadığına göz atmak, açılıyorsa sorun yok. EFI bölümleri silinmemiş veya yeniden yazılmamış demektir.

Günümüzde oldukça nadirdir böyle bir olayın yaşanması.

Nasıl anlarım? BIOS açılıyorsa sorun yok mu demektir? @Dutchman

ZIP dosyasından çıkarıp atın.

1713282607777.png

1713282612731.png

Sonuçlar hep böyle çıktı 1 programda.

Dosya Ekleri

• 1713282620490.png
    1713282620490.png
    135 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
EFI tarayan tarama araçlarıyla deneyebilirsiniz şansınızı fakat net tespit yöntemi yoktur. Eski versiyonlarda mevcut, güncel firmware için artık tespiti zor, ki bulaşması da zor.

Vermedim diye hatırlıyorum.

Genelde bundan dolayı mı oluyor bu yaşadığım olay?
Hocam ya sizin hesabınıza yetki verdiğiniz bir bot bunları yaptı yada virüsü cidden güzel yazmışlar ki hiç biri pozitif vermiyor. Veya discorddan mesaj yazmayı virüs olarak algılamıyor AV'ler. Virüs uyarısı vererek buraya atar mısınız 2 exe dosyasını da ben de kaspersky full sürüm ile kontrol edeceğim.

Hocam ya sizin hesabınıza yetki verdiğiniz bir bot bunları yaptı ya da virüsü cidden güzel yazmışlar ki hiçbiri pozitif vermiyor. Veya Discord'dan mesaj yazmayı virüs olarak algılamıyor AV'ler. Virüs uyarısı vererek buraya atar mısınız 2 EXE dosyasını da ben de Kaspersky Full sürüm ile kontrol edeceğim.

Hocam eğer kabul edersen ben sana direkt linklerini atayım çünkü pek anlamıyorum sen direkt kendin detaylıca bak. @hazernag

Hocam eğer kabul edersen ben sana direkt linklerini atayım çünkü pek anlamıyorum sen direkt kendin detaylıca bak. @hazernag

Veya linklerine ulaşabileceğin videoları atayım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı