Parçası eksik olan 200 TL'yi Merkez Bankası yeniler mi?

Klarel11

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yrde yaklaşık 20 parça halinde 200 TL buldum birleştirdim ve bantladım. Sadece birkaç parçası kayıptı başta sahte para sandım, arkadaki seri numarasını Merkez Bankasının sitesinde arattım ve ''Kayıtlarımızda 200 TL bulunmaktadır'' yazdı. Yani paranın gerçek olduğundan emin oldum. Paranın seri numarası tam okunuyor fakat dediğim gibi 20 parça ve birkaç parçası kayıp(Tam ortasında ve iki köşesinde küçük parçalar kayıp). Ben şimdi bu hafta içi 50 KM yol gitsem(Şehrimde Merkez bankası yok.) onu tam 200 TL yaparlar mı? Yaşım 20 reşitim. Buradaki Ziraat Bankası dahil birkaç bankaya sordum ''makineden geçmez bu para sen bu parayı Merkez bankasına götür'' dediler. 200 TL az miktar değil benim 50 KM yol gitmem 30 TL masrafım olacak 150 TL bile geri ödeme yapsalar bana en az 100 TL cebime girecek. Şimdi ben gideceğim ama büyüklerim ve bu işlerden anlayanlar bir sorun olmaz değil mi? Kaçak, yasak bir iş yapmıyorum biliyorum para koruma kanunu var dediğim gibi o parayı sokağımda buldum ve birleştirdim ve sözümün arkasındayım. 50 KM yol gitmeye değer mi? Dediğim gibi 150 TL bile geri ödeme yapsalar razıyım. Bilgilerinizi benimle paylaşır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu paranın bir resmini atar mısın? Normalde Ziraat Bankası da belirli günlerde bu işi yapıyor.
Kayıp kısımları, paranın gerçek olup olmadığını bildiren yerlerden kopmamışsa problem yok.
Evde kardeşimin eline geçti 20 parçaya bölmüş dersin, değiştirirler. Ama eksik kısım kadar da kesinti yaparlar diye biliyorum.

Ben de bir defa bankaya sahte 200TL vermiştim farkında olmadan, gözümün önünde delik deşik ettiler.
C4 koyup patlatasım gelmişti bankayı.

Şu paranın bir resmini atar mısın? Normalde Ziraat Bankası da belirli günlerde bu işi yapıyor.
Kayıp kısımları, paranın gerçek olup olmadığını bildiren yerlerden kopmamışsa problem yok.
Evde kardeşimin eline geçti 20 parçaya bölmüş dersin, değiştirirler. Ama eksik kısım kadar da kesinti yaparlar diye biliyorum.

Ben de bir defa bankaya sahte 200TL vermiştim farkında olmadan, gözümün önünde delik deşik ettiler.
C4 koyup patlatasım gelmişti bankayı.

Şuan bilgisayardayım akşama doğru telefona geçince resmini çeker hızlı resime yükler sizi etiketlerim sağ olun. Dediğiniz gibi kardeşim parçalamış diyeceğim ve arkadaki o numara okunuyor ve para sahte değil yani kayıtlarımızda var diyor. Ayrıca 150 TL bile razıyım dediğim gibi.

Büyük çoğunluğu sende ise değiştirmeleri gerekiyor ama 20 parça olunca tam bilemedim şimdi.

Çoğunluğu bende dediğim gibi bir kaç parçası kayıp numarası okunuyor ama para şekilsiz duruyor tam bantlı ya.

Geri
Yukarı