Pardus donuyor

harputluveysel

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayar Dual boot olarak Windows ve Pardus dağıtımı kuruludur. Linux'u ilk açtıktan kısa bir süre sonra donuyor. Fare vs hiçbir şey çalışmıyor. Bir süreden sonrada bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Sorunu bir türlü çözemedim. Kullandığım masaüstü ortamı ise Xfce'dir. @OzgunP

Ekran görüntüsü_2022-08-13_23-25-08.png
@Linuxginar

Technopat Sosyal de eskiden yardımlaşma ve geri dünüşler hemen oluyordu. Şuan görüyorum ki özellikle düşünce paylaşan masaüstü görüntüleri paylaşan başlıklarla dolu... Modaratör arkadaşlardan yardımcı olabilecek ve bilgi sahibi olan biri yok mu acaba?

@Linux Aliskanligi

Son düzenleme:
İşlemciniz ne? Ayrıca RAM'i de söylerseniz iyi olur. Sistem özelliklerinizi söylemeden yardımcı olamayız. Çünkü kasma sorunu yazılımsal da olabilir donanımsal da...

İşlemciniz ne? Ayrıca RAM'i de söylerseniz iyi olur. Sistem özelliklerinizi söylemeden yardımcı olamayız. Çünkü kasma sorunu yazılımsal da olabilir donanımsal da...
İntel i3 M370 2.40GHz
3GB 1333Mhz DDR3 Ram
Anakart Çipset: HM55
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce GT 335M - 1GB 128Bit DDR3

Casper Laptop

İntel i3 M370 2.40GHz
3GB 1333Mhz DDR3 Ram
Anakart Çipset: HM55
Ekran Kartı : NVIDIA GeForce GT 335M - 1GB 128Bit DDR3

Casper Laptop
Pardus ağır bir dağıtım. Linux Mint yükleyip kullanım sürecinde bir sorun var mı diye kontrol eder misiniz? Kasma, donma veya takılmalardan bahsediyorum. Pardus'ta malesef eski bilgisayarlarda böyle bir sıkıntı mevcut.

Pardus ağır bir dağıtım. Linux Mint yükleyip kullanım sürecinde bir sorun var mı diye kontrol eder misiniz? Kasma, donma veya takılmalardan bahsediyorum. Pardus'ta malesef eski bilgisayarlarda böyle bir sıkıntı mevcut.
önce manjaro kurdum aynı hatayı verdi. sonra Linux Mint kurdum. feci ağırlaştı ve kasma meydana geldi. Mint'de doğru düzgün kullanamadım. Pardus yükledikten sonra hızda performansda arttı. donma biraz daha gecikti. hepsinde donuyor. ekleme yapatım. kernelleri bile değiştim düzelmiyor. dağıtımlarla alakalı değil dağıtımların hepsi aynı uğraşmamak için dağıtım değiştim. olmayınca baktım uğraşacağım mecburen kodlarla çakışmaları anlamaya çalıştım bulamadım. kernel değiştim driverler yükledim olmadı.

Ekran karıtnızın NVIDIA olduğunu unutmuşum. Driverleri yüklediğinizden emin misiniz? Özellikle kapalı kaynak olanları...

Ekran karıtnızın NVIDIA olduğunu unutmuşum. Driverleri yüklediğinizden emin misiniz? Özellikle kapalı kaynak olanları...
sadece pardus depodaki driveri yükledim. zateni pardus kurarken 3. parti driverleri soruyor kurarken uyumsuzluk sorunu olamsın diye kabul edip kuruluma devam ettim

Pardus'u kurarken o seçeneği işaretleyip tekrar dener misiniz?

Pardus'u 4 defa kurup sildim. Üzerinde çok kez müdahale yaptığım için. Tüm yaptığım değişiklikleri geri almış olsam da yine de içim rahat etsin diye temiz kurulum yaptım. Tahminin xorg uyumsuzluğu veya masaüstü yöneticisi uyumsuzluğu işlemcim veya ekran kartımla çalışıyor bir şey var. Bunun için masaüstü yöneticisini silmeden kodlarla çözebiliriz ama sorunun neden teşkil olduğunu bulmamız lazım silmeden kodlarla düzeltebiliriz. Xfce ile islemci veya ekran kartı bir şeyler yaşıyor olabilirler aralarında ☺️ ya da olmaz ise yeni bir masaüstü ortamı ekleyeyim KDE veya cinnamon gibi donmaz ise çözülmüştür. Ancak Xfce çok hızlı silmek istemiyorum.

Masaüstü yöneticisini değiştirdim Cinnamon yaptım. Donma yapmadı ancak ağırlaşma vardı özellikle youtube videolarında. Sonra üstüne KDE Plasma kurdum. Kde de asla ağırlaşma vs yoktu yağ gibi çok seri ve çok hızlı çalışıyor. Sddm ile beraber kurdum. Şuan donma yok. inşallah olmaz test edeceğim test sonrası sonuçları burada paylaşacağım ve konuyu çözeceğim. Tahmin ettiğim gibi durum tamamen Masaüstü yöneticisi ile bilgisayarın donanımsal ve yazılımsal uyumsuzluğundan kaynaklı gönül isterki XFCE kurayım tekrardan. basit bir iki kodla XFCE'de ki sorunu çözebilirdik. görüyorum ki ve bu durumu eleştirerek söylüyorum technopat Sosyal de eskisi gibi durumu çözen arkadaşlar kalmamış forum şuan başka yerlerden farksız basit bir sorundu yaşadığım bu sorun. Madaratörler ve site yöneticileri kesinlikle ve kesinlikle Linux tarafına destekleri ve ehemiyetleri azalmış ilgilenmiyorlar. Bu da ilerleyen zamanlarda Linux sosyal kısmının zamanla öleceğine işaret... umarım acil şekilde eski günlerine geri getirirsiniz.

Son düzenleme:
Pardus'u 4 defa kurup sildim. Üzerinde çok kez müdahale yaptığım için. Tüm yaptığım değişiklikleri geri almış olsam da yine de içim rahat etsin diye temiz kurulum yaptım. Tahminin xorg uyumsuzluğu veya masaüstü yöneticisi uyumsuzluğu işlemcim veya ekran kartımla çalışıyor bir şey var. Bunun için masaüstü yöneticisini silmeden kodlarla çözebiliriz ama sorunun neden teşkil olduğunu bulmamız lazım silmeden kodlarla düzeltebiliriz. Xfce ile islemci veya ekran kartı bir şeyler yaşıyor olabilirler aralarında ☺️ ya da olmaz ise yeni bir masaüstü ortamı ekleyeyim KDE veya cinnamon gibi donmaz ise çözülmüştür. Ancak Xfce çok hızlı silmek istemiyorum.

Masaüstü yöneticisini değiştirdim Cinnamon yaptım. Donma yapmadı ancak ağırlaşma vardı özellikle youtube videolarında. Sonra üstüne KDE Plasma kurdum. Kde de asla ağırlaşma vs yoktu yağ gibi çok seri ve çok hızlı çalışıyor. Sddm ile beraber kurdum. Şuan donma yok. inşallah olmaz test edeceğim test sonrası sonuçları burada paylaşacağım ve konuyu çözeceğim. Tahmin ettiğim gibi durum tamamen Masaüstü yöneticisi ile bilgisayarın donanımsal ve yazılımsal uyumsuzluğundan kaynaklı gönül isterki XFCE kurayım tekrardan. basit bir iki kodla XFCE'de ki sorunu çözebilirdik. görüyorum ki ve bu durumu eleştirerek söylüyorum technopat Sosyal de eskisi gibi durumu çözen arkadaşlar kalmamış forum şuan başka yerlerden farksız basit bir sorundu yaşadığım bu sorun. Madaratörler ve site yöneticileri kesinlikle ve kesinlikle Linux tarafına destekleri ve ehemiyetleri azalmış ilgilenmiyorlar. Bu da ilerleyen zamanlarda Linux sosyal kısmının zamanla öleceğine işaret... umarım acil şekilde eski günlerine geri getirirsiniz.
Linux forumları bence Türkiye de hiç çok fazla gelişmedi. Cahil tayfa çok fazla maalesef. Technopat Ubuntu kurulumu videosunu izlediniz mi bilmem o kadar gereksiz ve körüklemesine Linux felsefesine gram uymayan izlerken keşke izlemeseydim dedirten bir video bence, aşağıya koyarım. Ben bu tür sorunları yaşadığım da artık bu tür forumlara sormak yerine yabancı forumları tercih ediyorum ve bunun içinde kitlesi yüksek dağıtımları tercih ediyorum. En büyük hatanız bence Pardus'u seçmeniz olmuş hocam. Yabancı forumlara veya Reddit'de bazı sayfalara sorarak sorunu belki gene çözersiniz ama kitlesi geniş olursa kullandığınız dağıtımın çözüm daha hızlı olur. Ülkemizde Linux'a karşı bir ön yargı var maalesef ülkemiz iki tıkla herşeyi maalesef alıştığı için bir programı veya bir şeyi terminale girerek yüklemek garipseniyor ve eleştiriliyor. Windows'u tercih etmek bizim ülkede farz herhalde bir kişiye yardım ediyorum bakın sisteminiz artık güvenlik güncellemesi almayacak etmeyecek gidin Linux dağıtımlarına rahat kullanın işinizi görür sorun olmaz veya zor değil diye yapamazsanız anlatırım dememe rağmen o modlu Windows ISO dosyasını tercih ediyor veya eski sürümü seçiyor adam ben napayım. Neyse umarım dediğiniz gibi bir gün Türk Linux forumlarında daha iyi güzel konular açılır ve sorunları çözen daha iyi bir ortam oluşur. O dediğim video burada bence kanaldan bile kalkmalı ama hala duruyor :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı