Pardus NVIDIA sürücüsü kullanılamıyor

yucelalkan

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Pardus 21 GNOME kullanıyorum. Uygulamaları NVIDIA ile çalıştırma sorunu yaşıyorum. NVIDIA-smi komutunda sadece Firefox görünüyor.
Sürücü kurulumunda aşağıdaki işlemleri yapıyorum.
1. Öncelikle NVIDIA-detect paketini kuruyorum. Çalıştırdığım zaman aşağıdaki çıktıyı veriyor.

Kod:
Detected NVIDIA GPUs:

01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GP107M [GeForce GTX 1050 Ti Mobile] [10de:1c8c] (rev a1)

Checking card: NVIDIA Corporation GP107M [GeForce GTX 1050 Ti Mobile] (rev a1)

Your card is supported by all driver versions.

Your card is also supported by the Tesla 470 drivers series.

Your card is also supported by the Tesla 450 drivers series.

Your card is also supported by the Tesla 418 drivers series.

It is recommended to install the.

nvidia-driver

package.

2. terminalde aşağıdaki komutu çalıştırarak sürücü yükleme işini gerçekleştiriyorum.

Kod:
sudo apt install nvidia-driver

Buraya kadar her şey normal. Bilgisayarı açtığım zaman ayarlar kısmında NVIDIA'nın aktif olduğunu görüyorum. Ancak "Pardus hakkında" uygulamasında Intel görünüyor. Terminalden NVIDIA-smi yazdığım zaman sadece xorg görünüyor. Başka uygulama görünmüyor.

NVIDIA arayüzünü açtığım zaman ise xscreen sekmesi yer almıyor.

Ekran görüntülerini ekledim. Uzun zamandır bu sorunla uğraşıyorum. Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• sorun1.png
    sorun1.png
    46,1 KB · Görüntüleme: 29
  • sorun2.png
    sorun2.png
    56,6 KB · Görüntüleme: 31
  • sorun3.png
    sorun3.png
    125,2 KB · Görüntüleme: 37
  • sorun4.png
    sorun4.png
    51,8 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
Kod:
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia inxi -G

komutunun çıktısı

Kod:
Graphics:
  Device-1: Intel HD Graphics 630 driver: i915 v: kernel
  Device-2: NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Ti Mobile] driver: nvidia
  v: 470.141.03
  Device-3: Chicony Chicony USB2.0 Camera type: USB driver: uvcvideo
  Display: x11 server: X.Org 1.20.11 driver: loaded: modesetting,nvidia
  unloaded: fbdev,nouveau,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti/PCIe/SSE2
  v: 4.6.0 NVIDIA 470.141.03

Tamamdır. Sürücüyü başarıyla kurmuşsunuz. Ekran kartıyla çalıştırmak istediğiniz programın başına __NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia ekleyin. Doğrudan ekran kartından çıkış almak mümkün ancak çok uzun sürüyor, isterseniz onu da yaparız ancak çoğu zaman yukarıdaki komut yeterli.

Hocam teşekkür ediyorum. Bu komutu daha önce defalarca çalıştırdım. Şimdi aklıma takılan husus şu;

Kod:
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia libreoffice

yazıp çalıştırıyorum. Ancak nvidia-smi yazınca görünmüyor, neden olabilir bu?

Hocam teşekkür ediyorum. Bu komutu daha önce defalarca çalıştırdım. Şimdi aklıma takılan husus şu;

Kod:
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia libreoffice

yazıp çalıştırıyorum. Ancak nvidia-smi yazınca görünmüyor, neden olabilir bu?
xorg'un içine dahil olabilir. Vulkan veya başka bir API ile çalıştırılmadığı sürece nvidia-smi'de gozukmeyecektir.

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır içinden çıkamadığım sorunlardı bunlar.

İzniniz olursa aklımdaki son soruyu sormak istiyorum: Yukarıda verdiğiniz komutla bir uygulama çalıştırdığım zaman nvidia-smi'de görünmüyor demiştim. Bu uygulama Nvidia ile başlamıyor mu yoksa başlıyor ama nvidia-smi'de mi görünmüyor?

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır içinden çıkamadığım sorunlardı bunlar.

İzniniz olursa aklımdaki son soruyu sormak istiyorum: Yukarıda verdiğiniz komutla bir uygulama çalıştırdığım zaman nvidia-smi'de görünmüyor demiştim. Bu uygulama NVIDIA ile başlamıyor mu yoksa başlıyor ama nvidia-smi'de mi görünmüyor?
xorg'un içine dahil oluyordur büyük ihtimal. Çok kafanızı takmayın o konulara. LibreOffice çok güç harcayan bir şey değil, intel ile çalışmasında bir sorun olmaz. Ha çok isterseniz doğrudan görüntü almak münkün ama ayarlaması çok uzun sürüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı