Pasif İçicilik!

Ailenin normalin üstü bi' geliri var sanırım, belki aileni bir şekilde ikna edip kardeşinle 1+1 bir evde yaşarsın. Kaç yaşındasın bilmiyorum ama lise veya yukarısındaysan bir şekilde idare edersin. Ailemden değil ama arkadaşlarımdan biliyorum sigaranın ne kadar rahatsız ettiğini veya nefes almayı zorlaştırdığını.

Bence en önemlisi kardeşine de sahip çık, sigaradan kurtulma operasyonuna onu da dahil et mutlaka :D.

Size bir şey anlatmak istiyorum. Ben oldum olası sigaradan nefret eden bir insanım, hem nefret ediyorum hem de yanımda içilince rahatsız oluyorum. Ben evde iken odama giriyorum ve sadece tuvalet ve yemek yemek için çıkıyorum. Evde 8 kişi yaşıyoruz ve 8 kişiden 6'sı sigara içiyor, o 2 kişi ben ve kardeşim... Televizyon izlemek istediğim zaman odaya giremiyorum herkes sigara yakıyor, sigara içmeyin dediğim zamanda git odana illaki burada oturmak zorunda değilsin diyorlar. Odama gidiyorum ara sıra odama sigara ile giriyorlar, yemek yiyorum, masada sigara içiyorlar. Yemek yerken sigara içilir mi diyorum bana kızıyorlar. Ve bu sigaraları içiyorlar ama evi 2 saatte bir havalandırıyorlar. Odamın kapısı açık kaldığı zaman odamın içi sigara doluyor. Okula gidiyorum bana "sigara mı içiyon lan sen" gibi şeyler diyorlar çünkü üstüm sigara kokuyor.

Araba ile şehirler arası yolculuk yaparken sigara içiyorlar hem de 4 kişi, üstüne üstük camları bir adet flash belleğin kalınlığı kadar açıyorlar yani 1 santimetre kadar ve sadece 1 cam böyle, diğerleri kapalı. Diyorum ölüyorum artık nefes alamıyorum açın camları ve bana diyorlar ki "o zaman niye bizle yolculuk yapıyorsun?". Bu yüzden hayattan soğudum. Hem televizyon izleyemiyorum, sigara içmeyin dediğim zaman azar işitiyorum hem de üstüm başım, eşyalarım sigara kokuyor... Üstüne üstük çok kötü bir şekilde zehirlenmiş oluyorum. Arkadaşlar buna nasıl bir çözüm bulacağım yeter artık son damlaydı bu! Şu anda kapı kapalı olmasına rağmen ufak bir sigara kokusu var... Odama hapsoldum durumumu siz anlayın. Eğer bir adet gaz maskesi var ise bu kokuyu duymama engel olacak hemen alacağım fiyatı ne kadar olursa olsun ve evde böyle gezeceğim utanmadan. İzmir'de yazlığımız var ve denize uzaklığı 15 kilometre kadar, sırf sigara dumanına maruz kalmamak için denize bisikletle gidip geliyordum, hem de her gün. En az 4000 kilometre yol yapmışımdır bisiklet ile. Eğer Çeşme'den Alaçatıya uzaklığı biliyor iseniz ne kadar sürdüğümü anlamışsınızdır çünkü deniz Alaçatı'da...
Senin adına üzüldüm dostum. Benim ananemlerin evinin yanında komşuları vardı aynen onlarda öyleydi. Ailecek sigara içiyorlardı. Arkadaşım vardı Mahit diye o evde yaşayan, çocuk en sonunda onlar yüzünden nargile alıp içmeye başladı. Tütün kokusu dışarı kadar taşıyordu çok pisti evin heryeri kokuyordu. Bizim evde sadece annem ve babam içiyor ama mutfak harici hiçbir yerde içmiyorlar, içtikleri zaman mutfaktaki camı açıyorlar, balkonu açıyorlar. Pasif içici olmak daha tehlikeli, mümkün oldukça uzak durmaya çalış onlardan.

En nefret ettiğim icatlardan biridir sigara. İcat edene hatırladıkça küfür ederim.
Aslında tütün hep vardı ama kimse tütünü sarıp içmiyordu. Amerika kıtası keşfedildiğinde o kıtada keşif yapan adam görüyor kızılderilileri, bakıyor bunların her deliğinden bi duman çıkıyor :d Tütünü tütün yaprağına sarıp içerek kafayı buluyor bunlar. Sonra bunları sömürüyorlar, bu insanları köle yapıyorlar, tütün tohumlarını alıp kendi ülkelerine ekiyorlar işte bu adamları çalıştırıyorlar felan derken ordan patlıyor sigara işi. Sigara bütün dünyaya ''Sağlıklı bir şey, öksürüğe iyi geliyor, baş ağrısını geçirtiyor, hastalıklara şifa'' diye pazarlanıyor. İşler gittikçe büyüyor, tütünü tütün yaprağı yerine kağıda sarmaya başlıyorlar ve 1784 olması lazım bu yılda Fransa'da ilk sigara fabrikası kuruluyor. İnsanlara sağlıklı yalanıyla satılıyor sigara yıllarca. Yani kızılderililer sadece zevk için öyle içiyorlardı, ama bu insanları sömürdüler, tütünleri ektirip çalıştırdılar hepsini ve o zararlı sigarayı ülkelere sattılar çok sağlıklı bir şey diye ve insanları bağımlı edip milyonlarca müşteri kazandılar. Ve günümüzde durum bu işte. Kızılderililer keşfetti, sömürgeciler meyvesini yedi ve hala yiyiyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı