Passat neden bu kadar gereksiz pahalı?

Konu sapmış gitmiş yine... Şahsen kimin ne aldığı önemli değil arkadaşlar, alın teriyle kazanılmış parayla alınmış her şey, sahibi için kıymetlidir. Bu konuda adı geçen arabaların çoğu sınıfında kendini kanıtlamış arabalar zaten. Herhangi birine binen pişman olmaz.

Her arabanın artısı ve eksisi var. Passat'ın son dönemdeki en büyük şanssızlığı, arabanın bazı noktalarda adının çıkması oldu. Gerek aşırı derecede makam aracı olarak kullanılması, gerekse fiyatındaki anormal artış, aracı seven birçok kişiyi soğuttu.

Konu sapmış gitmiş yine... Şahsen kimin ne aldığı önemli değil arkadaşlar, alın teriyle kazanılmış parayla alınmış her şey, sahibi için kıymetlidir. Bu konuda adı geçen arabaların çoğu sınıfında kendini kanıtlamış arabalar zaten. Herhangi birine binen pişman olmaz.

Her arabanın artısı ve eksisi var. Passat'ın son dönemdeki en büyük şanssızlığı, arabanın bazı noktalarda adının çıkması oldu. Gerek aşırı derecede makam aracı olarak kullanılması, gerekse fiyatındaki anormal artış, aracı seven birçok kişiyi soğuttu.
İlk cümlenizin alnı olsa da öpsem. Araba önemli değil. Helal para ile alınan en kötü araba bile, en lüks arabadan kat kat daha iyidir.

Passat gerçekten hoş araba. Mavi R-Line olanı beni benden alıyor ama Türkiye şartlarında 120 HP olan R-Line mavi rengi bile 650k olması üzüyor.

Bitmiyor yine şaka gibi...
Ekran Alıntısı.JPG

2016'da 160 bin liraya comfortline (orta paket) almıştık. O zamanlar hiç de ulaşılamayacak arabalar değildi.
2016'ya göre yine yüksek fiyat. Biraz üstüne premium markalar alınıyordu :D

kalite algısı yok, gerçekten kaliteli, "algısı" değil. Fransız ve İtalyan arabaları gibi içi plastik kokmuyor.
Sen kendini güncelle, kokan Fransızlar eskide kaldı. Şimdi VW'nin dökülen trimini sayarım da, değmez sabit fikirli insanlar için.

Ayrıca segmentleri de öğrenmen gerekiyor. E segment BMW 5 ile premium olmayan bir markanın D segment otomobilin fiyatını kiyasliyorsun.

Havacılıktan sonra otomobilde de senin kafanı anlamam için uzun bir gece geçirmem gerekiyor :D

Sen kendini güncelle, kokan Fransızlar eskide kaldı. Şimdi VW'nin dökülen trimini sayarım da, değmez sabit fikirli insanlar için.

Ayrıca segmentleri de öğrenmen gerekiyor. E segment BMW 5 ile premium olmayan bir markanın D segment otomobilin fiyatını kiyasliyorsun.
170 bine 0 5.20i alıyordun. Yani 10k koyup 0 5.20 almak mı daha mantıklı? Passat mı? Tartışmayacağım bile.

Renault yerine VW'yi ya da bütçem dahilinde bir Alman arabasını tercih ederim. Hiç yoksa Toyota Corolla alırım. Akrabam, Megane sedan yerine Corolla tercih etti ve iyi ki Renault almadım diyor.

Renault yerine VW'yi ya da bütçem dahilinde bir Alman arabasını tercih ederim. Hiç yoksa Toyota Corolla alırım. Akrabam, Megane sedan yerine Corolla tercih etti ve iyi ki Renault almadım diyor.
Renault tasarım ve iç mekan olarak güzel araba ama, Talismanın sürüşünü hiç beğenmedim. Araç 0, dayıma gelmişti. 5-10 kilometre sürdüm ama, çukurlardan geçerken öyle bir tak tuk sesi çıkarıyor ki. Araç 0 altını çizeyim. Benim deneyimime göre markayı kötüleme doğru olmaz ama tercih etmem.

Renault yerine VW'yi ya da bütçem dahilinde bir Alman arabasını tercih ederim.
Almanlara çok bağlanmaya gerek yok. Olaya marka ve fiyat bazında bakmak gerekiyor. Elindeki parayla istediğini en iyi karşılayan araç, senin için en güzel araçtır. Ekran kartı almaktan farkı yok.

Renault, Citroen, Opel, Peugeot (özellikle Peugeot) markalarının hiçbiri eskisi gibi değil artık. Şu an PSA grubundan Peugeot marka konumunu VAG grubundan VW'ye rakip olacak seviyeye çıkardı, ki kalite olarak da şu an eşler diyebiliriz.

5-10 yıl önce Pejo desen ben de kaçardım. Ama son birkaç yıldaki 508, 3008, 2008, 208, 5008, 308 araçları son derece kaliteli ve gözüm kapalı hepsini tercih edebilirim bütçem ve isteklerim doğrultusunda.

VW birkaç yıl içinde büyük güncellemeler yapmazsa marka algısına takılmayan insanlar Peugeot ile keyfine bakacak. VW alan yine üzülmeyecek ama Peugeot tercih edenin de kalite algısı VW'den aşağı kalmayacak.

İnsanların bakış açısı umurumda değil. Ben önce bütçeme, sonra markanın yaptığı işlere bakarım.

Markanın 5-10 yıl önceki konumuna göre boş eleştiri yapanları da asla önemsemem, kendini güncelle diyerek de dalgamı geçerim. Bu sözlerim sana değil İbrahim, o kişi anlayacaktır.

Havacılıktan sonra otomobilde de senin kafanı anlamam için uzun bir gece geçirmem gerekiyor :D
Ben sürekli güncelim zaten, oto alım satım ticareti de yaptığım için piyasadaki hemen hemen her aracı (orta sınıf ve premium) kullanıyorum. Fransız araçlarında hala kalite hissiyatı yok.

Kıyaslama sebebimi de yazdım kaldı ki 3 serisi ile bile kıyaslasak arada ciddi fiyat farkı var dedim. Okursan görebilirsin.

Uzun bir süre geçir istersen sen. Seninle uğraşmaya hiç niyetim yok çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı