Pastacı Olsam Şöyle Bir Şey Yapardım

Öyle demek istemedim. Mesela zengin olan Ali adında bır pasta yapıyorsunuz. Ali arkadaşımızın önüne oldukça şatafatlı bir pasta geliyor ama pastanın üstünde bir yazı yok. Ardından servis anında pastayı öyle bir kesiyorsunuz ve "goca usta" öyle bir pasta yapıyor ki pasta kesilince içindeki malzemelerden "Ali" veya "Afiyet Olsun" gibi yazılar beliriyor.
Tamam ben anladım ne demek istediğini, ufak tefek pastalar yapmıyoruz. Böyle şeyler gümbürtüye gider, açık açık görünmesi lazım.

Volkan pasta; dağ şekli verilmiş pandispanya ortasında kaynar çikolatalı sos.
pasta.jpg

Tabiki pastacı sensin içine katabilecek bir ton malzeme var. Benimki sadece küçük bir fikir.

Volkan pasta; dağ şekli verilmiş pandispanya ortasında kaynar çikolatalı sos. Eki Görüntüle 244830
Tabiki pastacı sensin içine katabilecek bir ton malzeme var. Benimki sadece küçük bir fikir.
Aslında vitrine çikolatadan yapılabilir. (y)

Fakat bu aralar yapamam, en son geçen haftaki çalışmam sıcaktan dolayı parçalandı, kendi ağırlığını taşıyamıyor, ısı yüzünden çikolata yumuşuyor. İlgili yere klima takılana kadar bir halt yapmam, ufak tefek şeyler hariç. Dev setuplar için klima şart.

Orta boy.
12717591_982037011885544_5965636477197474325_n.jpg

Son düzenleme:
Az önce farkında olmadan yeni bir şey keşfettim. Sıcak börek üstüne maraş dondurması çok güzel gidiyor. Deneyebilirsiniz.

Az önce farkında olmadan yeni bir şey keşfettim. Sıcak börek üstüne maraş dondurması çok güzel gidiyor. Deneyebilirsiniz.
Dondurma erimiyor mu yaaa?
Tamam vurmayın.
Sufle gibi oluyordur ama pasta-tatlı ile ne kadar gider bilmiyorum.

Bunun teması ne? Sorusuyla en az 10 kere karşılaştım. Artık sinirlenmeye başladım!

Toplam 2.5 iş günü süren emek. Bu akşam klima takılıyor.

IMG-20170626-WA0000.jpg

Kakao yağını düşük ısıda eritip içine çikolata bazlı toz boya atıyorsun. İster kıl fırçayla, ister sprey makinesiyle uyguluyorsun. Boyaların tümünü stajyere yaptırdım, tabii başında durdum, ara sıra müdahale etsem de pek müdahale etmedim. Stajyere bir alkış.

Bu tip çalışmalarda çikolata eritilmez. Önce robottan geçirilir, (uzun süre) sonra dev çırpma mikserine palet takılır, orada (uzun süre) yüksek devirde çalıştırılır. Bu şekilde sürtümeden dolayı ısınır ama erimez. Ser hamur kıvamıda olur. Sonra el işçiliği başlar.

Evde denemeğin, zaten mikserin ve robotun gücü yetmez. Zorlarsanız bozulur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı