Patlamayan Power Supply'li sistem önerisi

Bütçe
4300
Öncelikle şunu söylemek isterim, biz burada C4 diyoruz ama kesinlikle patlayacak diye bir durum yok, Frisby PSU ile 4-5 yıl giden de gördük, Gamepower PSU ile 1 ayda RTX 2060 sistemi patlatan da gördük.

Her PSU'nun patlama ihtimali vardır, güvenilir bir marka ve model alarak bu riski azaltıp verimlilik gibi etkenleri arttırıyorsunuz.

2 sene oluyor sanırım. Bütçe kısıtlı, bilgisayarım bozuldu (MBP anlatmıyım uzun hikaye) yeni bilgisayar toplamam gerekti.

Neyse alacağımızı aldık firma ismi vermiyim ama gittim gerçekten en ucuz içerisinde psu'ı olan bir model kasa seçtim. Ne olacak ki dedim gpu zaten yok kaç watt çeker dedim.

Bilgisayar geldi malum eski sistemden kopyalamam gereken birkaç disk var çünkü önceki sistem mac dosya sistemi, ntfs'e geçiş yapmam gerekiyor terrabaytlarca (aşağı yukarı 8) dosya.

Başladım kopyalamaya yaklaşık bi 6 saat falan geçti. Bilgisayar başında takılıyorum. Bereket nasıl olsa kopyalıyor diye yatıp uyumamışım evden çıkıp gitmemişim şans işte.

Birden Psu'den tam patlama da değil Foşşşşş diye böyle 3 saniye falan süren bir ses, bir alevler dumanlar. bu arada bilgisayar hala çalışıyor hala ekranda kopyalama devam ediyor :)

Hemen kapadım açmaya bile yeltenmedim tekrar. O bir gün geçti gittim bilindik güvenilir bir markanın ucuz modellerinden birini aldım çünkü gpu yok hakkaten ihtiyacım yok yani. Neyse getirdik taktık anakart işlemci şu bu bir sıkıntı yok o gün bugündür bir bela açılmadı başıma.

Bunu niye anlattım. Eskiden standarttı güç kaynakları sormazdın bile markası murkası ne. Kasa alırdın zaten içinde gelirdi. Almak istesen de alamazdın. Ayrıca satılan günümüzdeki gibi bir markalaşma falan yoktu.

Cidden göz ardı etmeyin Psu işini. Ben çok takip etmiyorum piyasayı ezber konuşmuş olurum tavsiye verirsem corsair aldım geçtim ben memnunum. Tamam bomba gibi patlamıyor ama ben evde olmasam çok büyük ihtimalle yangın falan çıkacaktı o gün evde.

Gigabyte B450M S2H, AMD Ryzen 5 3600, 1x16 GB HyperX Fury 3200MHz, Sharkoon SHP 650V2.

Bu sistemin işlemcisini Ryzen 3 3100 yaparak alabilirsiniz. Uygun fiyatlı bir kasa ve ekran kartıyla beraber.

Zamanında R7 240 ile Wozlo 300W PSU kullanmıştım 7-8 boyunca. 1 kere bana mısın demedi, bu demek olmuyor ki almalıyız fakat herkes aynı şeyi yaşamıyor.

Bu sistemi öneririm;

Reıs bunada sıkıntı olur dıyorlar ama bılemedım bu bana da mantıklı geldı monitör ve SSD eklemesı yapacağım.
4300TL yazıyor, bu bütçede 10100F ve 1650S bir sistem toplanabilir sanırım.

i3 10100F ve 1650 Super uyumu guzel dıyorlar bende oyle bır sıstem toplamayı dusunuyorum onerı var mıdır hazır sıstem?

Geri
Yukarı