Patriot Burst RAM OC değerleri nasıl?

krejwd

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Evet sistemim şu şekilde: R3 2200G, MSI A320M-A Pro ve Patriot Burst 8 GB 3000 MHz CL16 RAM. Ben RAM'imi O.C yaparak önce 3333 MHz CL16'ya çıkardım, masaüstünü gördüm fakat Memtest'te bir sürü hata aldım. Ondan sonra ben de 3200 MHz CL16'yı denedim, Memtest86 ile test yaptım ve sanırsam bir problem çıkmadı. Yine de bir de size sorayım dedim, herhangi bir yanlışlık var mı? Voltaj ayarlarım falan olması gereken gibi mi ve ben bu RAM'i 3200 MHz CL14'e düşürebilir miyim? Düşüremeyeceksem boşuna uğraşmak istemiyorum çünkü Memtest çok uzun sürüyor. İlgili ekran görüntüleri aşağıdadır.

cpuz.PNG

spd.PNG

WhatsApp Image 2021-04-26 at 02.13.41.jpeg

WhatsApp Image 2021-04-26 at 02.13.41 (3).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-26 at 02.13.41 (2).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-26 at 02.13.41 (1).jpeg

Son düzenleme:
3200 MHZ CL14 yer mi peki?

Bu model OC işlerinde sıkıntılıydı galiba hatta XMP ile kullanınca bile hata alanlar olduğundan önermeyin diyorlardı birkaç ay önce Sosyal'de. Yani CL14 olmayabilir ama siz bu OC işleriyle uğraşmayı seviyorsanız deneyin, kaç saat sürüyor ki memtest 8-10 saat falandı herhalde? Yatarken teste bırakın uyanana kadar biter herhalde.

Bu model OC işlerinde sıkıntılıydı galiba hatta XMP ile kullanınca bile hata alanlar olduğundan önermeyin diyorlardı birkaç ay önce Sosyal'de. Yani CL14 olmayabilir ama siz bu OC işleriyle uğraşmayı seviyorsanız deneyin, kaç saat sürüyor ki memtest 8-10 saat falandı herhalde? Yatarken teste bırakın uyanana kadar biter herhalde.

Bana da alacağım zaman öyle dediler ama bir problem olmadı, hatta içinde 1 die çip çıktı. CarLx 3600 MHZ'ye kadar yolu var demişti sanırım ama biraz anakart önünü kesiyor veya gerçek 1 die değil. Her neyse o umrumda değil zaten sadece test uzun sürüyor, 1.50 saat sürmüş. Test bittikten sonra bilgisayarın uzun süre açık kalması bir problem teşkil eder mi? Ona göre CL14 deneyeceğim.

Test bittikten sonra bilgisayarın uzun süre açık kalması bir problem teşkil eder mi? Ona göre CL14 deneyeceğim

Hiç denemediğim için bilmiyorum. Ayrıca memtest 8-10 saat sürüyor diye duymuştum ben, sizinki baya kısaymış. Galiba bir Technopat videosunda görmüştüm ama yanlış da hatırlıyor olabilirim.

Hiç denemediğim için bilmiyorum. Ayrıca memtest 8-10 saat sürüyor diye duymuştum ben, sizinki baya kısaymış. Galiba bir Technopat videosunda görmüştüm ama yanlış da hatırlıyor olabilirim.

Herkeste aynı sürmüyor sanırım, birkaç konuya daha baktım ama kimisinin 4 saat kimisinin 2 saat sürmüş. Neyse teşekkür ederim yine de.
3200 MHZ CL14 denedim, daha masaüstünü göremeden bilgisayar kendini sürekli restart döngüsüne almaya başladı. Bir şekilde BIOS'a girmeyi başarıp tekrardan CL14 3200 MHZ olarak ayarladım bu sefer masaüstü geldi ama bellekler 2133 MHZ'de çalışıyor. Sanırım bu bellekleri en fazla 3200 MHZ CL16'da kullanabileceğim. Neyse, benimde O.C maceram buraya kadarmış. @Lee Yubin @Yahya Nuroğlu

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı