Patriot P300 M.2 SSD düşük okuma yazma hızı

exper123

Kilopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Daha fazla  
Geçen hafta Patriot P300 512 GB M.2 SSD aldım ve anakarta taktım. Buradaki rehberle Windows'u klonladım. Buraya kadar sorunsuz geçti. Ardından hız testini de yaptım. Belirtilen değerler tutuyor fakat yazma hızı videodaki gibi çıkıyor. Araştırmalarım sonucu Windows veya BIOS üzerinde bununla ilgili ayar da göremedim. Sebebi ne olabilir?
Anakart: ASUS Prime B350M-K.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• CrystalDiskMark_20201123214854.png
    CrystalDiskMark_20201123214854.png
    12 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle düşünün, 5 tane 1 kiloluk poşet var ve 1 tane 5 kiloluk poşet var. Ve her seferinde 1 paket taşıyabilirsiniz.

Hangisini daha hızlı taşırsınız? Mantık bundan farklı değil. Siz her seferinde 1 kg için başa gidip geri geliyorsunuz. Her gidiş gelişinizde paketi almak için duruyorsunuz. Tekrar harekete geçiyorsunuz. Diğerinde ise 5 kg paketi tek seferde durmadan taşıyorsunuz.

Dosya kopyalama esnasında ki mantık buna benziyor. SSD tam hızını alacak, bir diğer pakete geçiyor.

İlla ki denemek istiyorum diyorsanız 5 GB tek bir dosyayı (iso, rar olabilir) kopyalamayı deneyin.

Eğer ki kopyalanan ve kopyaladığınız sürücülerin yazma okuma hızları farklı ise kopyalama yavaş olanın hızına göre olacaktır.

Şöyle düşünün, 5 tane 1 kiloluk poşet var ve 1 tane 5 kiloluk poşet var. Ve her seferinde 1 paket taşıyabilirsiniz.

Hangisini daha hızlı taşırsınız? Mantık bundan farklı değil. Siz her seferinde 1 kg için başa gidip geri geliyorsunuz. Her gidiş gelişinizde paketi almak için duruyorsunuz. Tekrar harekete geçiyorsunuz. Diğerinde ise 5 kg paketi tek seferde durmadan taşıyorsunuz.

Dosya kopyalama esnasında ki mantık buna benziyor. SSD tam hızını alacak, bir diğer pakete geçiyor.

İlla ki denemek istiyorum diyorsanız 5 GB tek bir dosyayı (iso, rar olabilir) kopyalamayı deneyin.

Eğer ki kopyalanan ve kopyaladığınız sürücülerin yazma okuma hızları farklı ise kopyalama yavaş olanın hızına göre olacaktır.
Tek parça RAR dosyasını da denedim. Sonuç videodaki ile aynı.

Dosya kopyalama teorisi biraz daha farklı işliyor. Düşüncem aynı sürücü içinde hem okuma hem yazma yaptırıyorsunuz bu durumda pkuma ve yazmanın ayrı olarak performans kaybı oluyor mu bilmiyorum. Hız testi yaptığınız zaman bunlar teker teker gerçekleşiyor. Ben bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Geri
Yukarı