Elektronik Patriot Viper 1 TB fiyatına 2 TB M.2 SSD 3.184 TL

SSD o hızlara ulaşır da benim demek istediğim o değil, DRAM'siz bir model için bu hızların ne derece mantıklı olduğuydu. Üstelik DRAM'li 3500/3000 hızlarında ve ciddi daha ucuz kaliteli bir model varken bu SSD'nin tercih edilmesinin çok mantiksiz olduğunu düşünüyorum. İtopya da Amazon da guvenilir zaten orada problem yok ama ürün yurt dışından geldiği için ve satıcı da Amazon olmadığı için garantisi TR'de geçerli değilse ki ben geçerli olmadığını düşünüyorum yani öyle biliyorum bu da bir eksi oluyor. Gerisi almak isteyene kalıyor.

Haklısınız ben oyun için dedim zaten :D

Oyun için SATA SSD hızları bile yeter, saniye fark eder mi yukarıdaki iki SSD arasında oyunlar açılırken ondan da emin değilim. Kısacası illa o hızı istiyorum diyen biri dışında hiçbir açıdan mantıklı değil Patriot.

Hocam fark ediyor ağır oyunlarda YouTube'da birçok video izledim 2-3 saniye fark eden bile var yükleme hızı vs. önemli ama 1-2 sn için değmez bende katılıyorum.

O hızlar palavra SSD'ler anlık ulaşıyor olabilir ama DRAM'siz bir model o hızlarda 10-20 sn kalamıyor, DRAM'li modeller bile veremiyor bende exeria Plus G2 var 100GB'lık bir dosyayı ortalama 600-700 mb/sn ile kopyalayabiliyor. DRAM'siz mikron 2400 SSD vardı 50mb/sn ye düşüyor hızı 20sn içerisinde. Yani bu hız değerleri göz boyama gibi bir şey en kaliteli ve iyi soğutmalı modeli kullansan bile 7000 mb/sn de sürekli kalabileceğini hiç sanmıyorum.

O hızlar palavra SSD'ler anlık ulaşıyor olabilir ama DRAM'siz bir model o hızlarda 10-20 sn kalamıyor, DRAM'li modeller bile veremiyor bende exeria Plus G2 var 100GB'lık bir dosyayı ortalama 600-700 mb/sn ile kopyalayabiliyor. DRAM'siz mikron 2400 SSD vardı 50mb/sn ye düşüyor hızı 20sn içerisinde. Yani bu hız değerleri göz boyama gibi bir şey en kaliteli ve iyi soğutmalı modeli kullansan bile 7000 mb/sn de sürekli kalabileceğini hiç sanmıyorum.

Hocam şakamı yapıyorsunuz bilmiyorum öyle bir şey yok arkadaşım yeni sistem kurdu Kingston aldı çatır çatır o hızları veriyor dolu olmasına rağmen hiçbir şey değişmiyor DRAM ile çok alakası olacağını düşünmüyorum ben hız konusunun. Biraz da anakarta bağlı bu M.2 işi sistemin kalitesine bakar.

@Kaan Öner şaka yaptığım yok o hızları disk markda veriyor zaten benim bahsettim dosya kopyalama gibi uzun süren işlemler, 50mb/sn şaka değil gen4 1800mb/sn okuma değeri olan bir SSD bu değeri diskin içerisinde 100GB'lık bir dosyayı kopyalarken veriyor, HDD'ler bile daha hızlıdır, burada DRAM olmamasının nasıl etkisi yok. Benim yaptığım testi yapsın arkadaşın DRAM'siz bir modelse muhtemelen normal değerin çok aşağısına düşecek hızı.
Micron 2400 512 GB:

Ekran görüntüsü 2023-11-06 233036.png

hızın yüksek olduğu kısın 10-20 sn civarı.

Son düzenleme:
@Kaan Öner şaka yaptığım yok o hızları disk markda veriyor zaten benim bahsettim dosya kopyalama gibi uzun süren işlemler, 50mb/sn şaka değil gen4 1800mb/sn okuma değeri olan bir SSD bu değeri diskin içerisinde 100GB'lık bir dosyayı kopyalarken veriyor, HDD'ler bile daha hızlıdır, burada DRAM olmamasının nasıl etkisi yok. Benim yaptığım testi yapsın arkadaşın DRAM'siz bir modelse muhtemelen normal değerin çok aşağısına düşecek hızı.
Micron 2400 512 GB:

Eki Görüntüle 2034776

hızın yüksek olduğu kısın 10-20 sn civarı.
Oyun klasörü kopyalamakla hız testi yapılmaz hocam. Crystal disk mark ile yapın ya da 2gb üstü tek bir dosya üzerinden kopyalayın ki kopyalama işlemi bile gerçek değerleri vermez. Aynı diskte çalışan servisler, veri okumaları vs her şey etkileyebilir ama en yakın değerleri veren crystal disk mark programıdır. Youtubeden nasıl yapılacağına bakabilirsiniz.

DRAM konusuna gelince de, bu DRAM siz ssdler çok kötü diye bir yanılgı var. Aslında kullanım senaryonuza göre değişir. Fiyatı uygunsa ve film dizi oyun için kullanılacaksa alınır. Ki dramsiz 128gb çin üretimi m2 de win11 kullanıyorum 😄

@Amaat1 hocam dediklerinizi biliyorum, konu çok ayrı yere gitti burada yaptığım test DRAM'siz modellerin yük altında çok hızlı bir şekilde performans kaybettiğini gösteriyor. Bu SSD'ler kötüdür çöptür demiyorum zaten normal bir kullanıcının işin her türlü görür.

Micron 2400 512 GB:

Eki Görüntüle 2034776

Hızın yüksek olduğu kısın 10-20 sn civarı.

Çok parçalı dosyalar ile tek atılan dosya arasında hız düşüleri oluyor zaten bu normal örnek vermem gerekirse 10000 fotoğraf atın ve bunun boyutu 5GB olsun bir de 5GB video atın video olan daha hızlı atar okuma zaten burada devreye giriyor ne kadar yüksek okuma hızına sahipse ayrıca ne kadar iyi bir işlemciye mükemmel zamanlamalar yakalanabilir oyun için konuştum ben hocam kopyalama ne alaka onu anlamadım.

@Kaan Öner hocam okuma yazma hızını başka ne olayı var ki oyunlarda SATA SSD'den farkları yok gibi zaten, yaptığım test bence daha gerçekçi sonuç veriyor. Gen4 SSD de 50 mb/snlik bir hızın ne gibi bahanesi olabilir kötü işte, bunun belki sadece oyun oynayan birine etkisi olmaz ama sürekli büyük dosyalarla uğraşanlar için sıkıntılı bir durum. Sistem gayet güçlü ROG G16 kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı