Patriot Viper Elite II DDR4 2x16 GB 4000 MHz RAM'ler alınır mı?

4000 olması neden bir ifade etmesin ki.

3800 olsa kullanılabilir.
Zen2 mimarisinin fabric saati 1800Mhz üstünü zor görüyor neredeyse. Birazcık şanslı ise 1866Mhz görebilir ama 1900Mhz görmesi çok zor. Doğal olarak MCLK ve FCLK 1:2 oranına düşeceği için en mantıklısı 3600Mhz RAM kullanmak.

Öneriniz için çok teşekkür hocam.
Son birşey daha sormak istiyorum. Bazı ram bellekler 2x16 dual olarak geçiyor ve eşi olmadan tek başına çalışmıyor.
Diğerleri ise 16+16 şeklinde iki slota takip istersek birini çıkartarakta kullanabiliyoruz.
Bunlarin ikisi arasında ne gibi avantaj veya dezavantaj var acaba?
Tam senin dediğin gibi çalışmıyor ama sadece DDR5'te tek bellek ile Dual-Channel yapabiliyorsun. Senin dediğin Single&Dual rank muhabbeti. Alacağın her RAM tek başına çalışır DDR4'te sorun olmaz. 2x16 RAM'lerin hepsi Dual-Rank ile geliyor.

Dual Rank = RAM PCB'sinin hem ön hem arka yüzündeki çiplere CPU'nun simultane erişebilmesi. Çünkü farklı bank grouplara sahipler.

Zen2 mimarisinin fabric saati 1800MHz üstünü zor görüyor neredeyse. Birazcık şanslı ise 1866MHz görebilir ama 1900MHz görmesi çok zor. Doğal olarak mclk ve fclk 1:2 oranına düşeceği için en mantıklısı 3600MHz RAM kullanmak.

Tam senin dediğin gibi çalışmıyor ama sadece DDR5'te tek bellek ile Dual-channel yapabiliyorsun. Senin dediğin single&dual rank muhabbeti. Alacağın her RAM tek başına çalışır DDR4'te sorun olmaz. 2x16 RAM'lerin hepsi Dual-rank ile geliyor.

3000 serisi 1:2 oranına düşmemesi için 3800 MHz RAM kullanılabilir.

3000 serisi 1:2 oranına düşmemesi için 3800 MHz RAM kullanılabilir.
Dostum dediğimi anlamıyorsun galiba. Zen2'deki CPU'ların çoğu 1866 üstünü göremiyor Fabric clock olarak. O yüzden 3800Mhz RAM alması kumar olur.

Zen2 mimarisinin fabric saati 1800Mhz üstünü zor görüyor neredeyse. Birazcık şanslı ise 1866Mhz görebilir ama 1900Mhz görmesi çok zor. Doğal olarak MCLK ve FCLK 1:2 oranına düşeceği için en mantıklısı 3600Mhz RAM kullanmak.

Tam senin dediğin gibi çalışmıyor ama sadece DDR5'te tek bellek ile Dual-Channel yapabiliyorsun. Senin dediğin Single&Dual rank muhabbeti. Alacağın her RAM tek başına çalışır DDR4'te sorun olmaz. 2x16 RAM'lerin hepsi Dual-Rank ile geliyor.
Hocam elimde bu ram bellek var.
Corsair Vengeance 16GB (2x8GB)
3600Mhz DDR4 CL18 Siyah
Bunu tek tek çalıştırmak istediğim de pc açılmıyor. Bende değişim için firmaya geri iade ettim. Şimdi bundan geliyor Corsair Vengeance LPX 8GB 3600MHz CL18 DDR4 Siyah Ram 2 adet alıyorum bundan.

Bu ikisi arasında ki tek farkın birini tek tek takarak pc yi 8 GB olarak calistirabilecegim. Diğerinde ise set olarak kullanmadan calistiramayacagim bilgisi verildi. Bu sebeple sordum.

Hocam elimde bu ram bellek var.
Corsair Vengeance 16GB (2x8GB)
3600Mhz DDR4 CL18 Siyah
Bunu tek tek çalıştırmak istediğim de pc açılmıyor. Bende değişim için firmaya geri iade ettim. Şimdi bundan geliyor Corsair Vengeance LPX 8GB 3600MHz CL18 DDR4 Siyah Ram 2 adet alıyorum bundan.

Bu ikisi arasında ki tek farkın birini tek tek takarak pc yi 8 GB olarak calistirabilecegim. Diğerinde ise set olarak kullanmadan calistiramayacagim bilgisi verildi. Bu sebeple sordum.
Benim de 2x16 ve 4x8 RAM'lerim var ve hepsini tek takarak çalıştırabiliyorum. teknik servisteki eleman sana yanlış bilgi vermiş. Hatta en fazla kaç Mhz frekans görebilmek için tek bellek takıyorum anakartıma çok fazla sinyal karışıklığı olmayacağı için.

Benim de 2x16 ve 4x8 RAM'lerim var ve hepsini tek takarak çalıştırabiliyorum. teknik servisteki eleman sana yanlış bilgi vermiş. Hatta en fazla kaç Mhz frekans görebilmek için tek bellek takıyorum anakartıma çok fazla sinyal karışıklığı olmayacağı için.
Ama denediğim de de aldığım bilgiyi doğruluyor işlemler. Çünkü tek tek denediğim de bir türlü pc yi açamıyorum ama ikisini birlikte taktığımda bana mısın demiyor.

Ama denediğim de de aldığım bilgiyi doğruluyor işlemler. Çünkü tek tek denediğim de bir türlü pc yi açamıyorum ama ikisini birlikte taktığımda bana mısın demiyor.
Tek RAM taktıktan sonra CMOS resetleyip açmayı denersen açılacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı