PAÜ bilgisayar mühendisliği vs programcılığı

Makaleler
45
Bu bilişim alanında öğrencinin çabası iyi olursa o kadar iyi olduğunu düşünüyorum. Lisans ve önlisans arasındaki farkı tam bilmiyorum. Yani biri 4 diğeri 2 yıllık. DGS olayı da kafamı karıştırdı. Bir an önce hayata atılmak önlisansın bir avantajı ancak lisansta daha fazla konu anlatırlar şeklinde bir düşüncem var. Sizce ne yapılmalı? Bir an önce emekli olup freelance olarak çalışmak istiyorum. Tabii engel durumumdan dolayı çoğu kişiden daha önceden emekli olacağım. Sonra boş vakit çok olacak ancak ben hem bilişim hem de engelli iş ilanı gösteren yerlerde çalışmak istiyorum.

Bana önlisans daha mantıklı geliyor. Ancak gözüm bir taraftan da lisansta daha iyi öğretirler diye öbür yana kayıyor. Daha doğrusu bana evde yan gel yat hesabı evden çalışmak gibi bir şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mühendislik çok daha kapsamlı ve işin derinlemesine anlaşıldığı yerdir. Ciddi matematik bilgisi gerektirir, bunu okulda anlatırlar zaten. Aradaki fark sadece2 yıl olarak düşünülmemeli. Zorluk açısından da daha zordur.

Alaylı yazılımcı kısmı nasıl sizce?
Sadece yazılım için nasıl olur tam bilmiyorum ancak mühendislik daha geniş kapsamlı olduğu için yazılımdan başka işler de yapılabilir. Yazılım alanında çalışan kişiler daha iyi cevap vereceklerdir buna muhtemelen. Ben genel olarak mühendisliği açıklamaya çalışmıştım.

Sadece yazılım için nasıl olur tam bilmiyorum ancak mühendislik daha geniş kapsamlı olduğu için yazılımdan başka işler de yapılabilir. Yazılım alanında çalışan kişiler daha iyi cevap vereceklerdir buna muhtemelen. Ben genel olarak mühendisliği açıklamaya çalışmıştım.
Hele yazılım algoritma dediğimiz zımbırtıdan geliyor bana göre. Algoritma benim için; "hayal gücü" anlamına geliyor. Kodlar öğrenilir ama onu kullanmak önemli. Dediğiniz gibi o da mantık yani matematik istiyor.

Bana bu mantıklı geldi ancak bir açıdan yanlış diyorsunuz. Sizin bakış açınız nasıl?
Hayal gücü önemli tabi ki ancak bu işin bir sistemli bir şekilde yapılması gerekir. Çeşitli metodolojiler vardı, öğrenilmesi gereken. Sistemli olmadan salt hayal gücüyle ortaya bir ürün çıkmaz. Hayal gücü olmazsa da yenilikler ortaya çıkmaz diyebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı