Çözüldü Paylaşılan GT 1030 GPU belleğinin miktarını ayarlamak mümkün mü?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emirhan34181

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciyim
Arkadaşlar GT 1030 GPU'ya sahibim ve normalde VRAM 2 GB ancak DxDiag'da 8 GB de RAM'imden paylaşılmış şeklinde gösteriyor. Toplam 16 GB RAM'im var ve Afterburner'dan kaynak izleyici aracılığıyla izlerken ekran kartım yüzde 20 yük altına en fazla biniyor ve RAM kullanımım 7GB'de kalıyor. Şimdi şöyle bir şey tahmin etmek istiyorum belki de yanlış düşünüyorum: 16 GB RAM'im var bunun 8 GB'si ekran kartına verilmiş 2 GB de kendisinden toplam 10 GB bellek şeklinde ekran kartım görünüyor ve benim RAM kullanımım geriye kalan 8 kullanmak zorunda bırakılıyor ve 7 bin küsurlerde takılıyor. Bu sebeple hem ekran kartı yük almamış oluyor hem de RAM'imi kısıtladığı için benim sistemde droplar meydana geliyor. Düşüncem bu şekilde belki doğru belki yanlış düşünüyorum. Ancak benim istediğim şey bu ekran kartının 8 GB alması değil de 4 GB alması böylece sistemime daha fazla RAM kalabilir ve FPS düşmesi yemem. Var mıdır bunun miktarını ayarlama yöntemi?

1713087946898.png

1713087968976.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ekran kartına verilen RAM miktarı sizin kullandığınız RAM miktarını değiştirmiyor. Siz yine 16 GB RAM kullanıyor oluyorsunuz. Ekran kartına ayrılan bellek miktarı pek kullanışlı bir şey değil ve artı olarak sistemde onu pek kullanmaz. Genellikle 0,1 olarak gezer orası. Bildiğim kadarıyla yüksek VRAM gereksinimli uygulamalarda herhangi bir çökme gibi bir durum yaşanmaması için kullanılıyor orası.
Ekran kartına verilen RAM miktarı sizin kullandığınız RAM miktarını değiştirmiyor. Siz yine 16 GB RAM kullanıyor oluyorsunuz. Ekran kartına ayrılan bellek miktarı pek kullanışlı bir şey değil ve artı olarak sistemde onu pek kullanmaz. Genellikle 0,1 olarak gezer orası. Bildiğim kadarıyla yüksek VRAM gereksinimli uygulamalarda herhangi bir çökme gibi bir durum yaşanmaması için kullanılıyor orası.

Çözüm
Paylaşılan bellek demek ekran kartına ayrılan bellek miktarı değil, kullanmasına izin verilen miktar. Yani 2GB üzerine aşım olmadığı sürece hiçbir şey değişmez. Zaten kartın kas gücü 2GB'dan sonrasını efektif kullanacak kadar fazla değil.

Miktarını yazılımla ayarlamak maalesef mümkün değil, sadece RAM ekleyerek ayarlanır. Ayrıca 8 GB ayrılan Max. Değer sizin oyun grafik ayarınıza göre bu kapasite değerlenir. Toplam 10 GB ayrıldı, ayarlarınız 4 GB yer kapladı, RAM'den 8 değil 2 GB RAM yer, geriye kalan 6 GB RAM'de kalır ve sistem oyuna ve Windows'a kullanır.8 ayrıldı diye hepsini harcamaz.

Ne bileyim RAM'im 8 GB'yi görmüyor geriye kalanda 8 olduğu için şüpheleniyorum.

Eğer sizin dediğiniz gibi bir senaryo olsaydı görev yöneticisindeki RAM sekmesinde RAM toplam 16, kullanılabilir 8, donanıma ayrılmış (yani ekran kartı + BIOS) RAM miktarı ise 8 GB RAM yazardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı