PayPal neden Türkiye'den çekildi?

PayPal neden Türkiye'den çekildi?

Esas neden Vergi ve komisyon değil. Paypal bir çok ülkede Türkiye Hükümetinin istediği oranların üzerinde vergilendirmeye maruz kalıyor. Esas problem şu; BDDK, Paypal ile ile yapılan tüm ödemelerin loglarını Tütkiyede, "kotrol edilebilir" bir şekilde tutmasını istemedi. Paypal bunu yaptığı taktirde, kendi güveninirliğini kaybedeceğini düşünerek Türkiye gibi büyük bir pazardan çekildi.

Çünkü bugün Türkiyeye taviz verirse yarın tüm ülkeler Paypal'ın verilerini istemeye kalkışabilirdi.

Unutmayın ülkemizde Yeni Türkiye tipi demokrasi uygulanmaktadır. "Devletten habersiz iş yapamazsın, konuşamasızn, eleştri yapamazsın ....."

Ben Paypal'i hala kullanabiliyorum. Yurtdışındaki bir kredi kartı üzerinden. Türkiyeden de kullanmanın yolları var (sadece VPN ile olmuyor) Google'da basit bir arama ile öğrenebilirsiniz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yerli ön ödemeli kart hizmetlerini kullanmak daha mantıklı değil mi? Sonuçta para ülkede kalmış oluyor.

Burada olay uluslararası olması. "Yerli" dediğiniz hizmetler ile genellikle komşu ülkelere bile ulaşamıyorsunuz. Artık her şey için şu yerli lafını kullanmakta ne biliyim...

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yerli ön ödemeli kart hizmetlerini kullanmak daha mantıklı değil mi? Sonuçta para ülkede kalmış oluyor.

PayPal'i ben hiçbir zaman Türkiye'deki bir alışverişimde kullanmıyorum ki. PayPal yurtdışında güvenirlir alışveriş yapabilmek için yaratılmış bir sistem. Paran herhalukarda yurtdışına çıkıyor. Ama birçok firma PayPal harici ödeme kabul etmiyor (kanıtlanmış bir güveninirliği olduğu için)

İşte o zaman Türkiye'deki ödeme sistemlerini kullanmıyorsun.

Aslında tam olarak öyle değil devlet kazandığı paranın vergisini verip temsilci atamalısın dedi, PayPal'da temsilci atamayacağını ve vergi vermeyeceğini söyleyip çekildi, yani sen gel ülkemizden para kazan vergini verme olacak iş mi herhangi bir sorunda temsilci de yok karşında muhatap olarak.

@Hüsami Dediğiniz gibi bir şey değil. Verileri ülke içinde tutma talebi oldu. Yani alışverişleri ve hareketleri devlet istediği zaman görmek ve el altında tutmak istedi. Bankacılık kanunlarına da uyulması istendi. Bu sebeple çıkıp gittiler. Vergi veya temsilci olayı hiç değil.

Verileri ülke içinde tutmanın ve ayrıca bbdk hükümlerine uymanın nesi saçma, ayrıca temsilcide bulundurması istendi sonuçta para transferi yapan bir şirket olduğundan, sanalda olsa uymak zorunda.

Geri
Yukarı