Çözüldü PC 1 uzun 2 kısa bip sesi çıkartıyor ve açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kertakon

Centipat
Daha fazla  
Yeni bir eve taşındım ve taşınma bittiğinde bilgisayarı açmak istediğimde CPU fan hatası verdi (nedenini bilmiyorum ama ilk defa olmuyor kapağı aç kapa yapınca düzeliyor) düzeltmek için PC'yi aldığımda yere azıcık hızlı bıraktım sonrasında PC görüntü vermedi ve 1 uzun 2 kısa biplemeye başladı internetten araştırdım dip Switch diye bir arızaymış söylenen yöntemleri denedim RAM'ları çıkar tak ekran kartını çıkar tak BIOS pilini çıkar vs. bir sürü kombinasyon denedim denemeler sırasındada bip sesleri değişti ama sabit kalmıyordu (bir şeyi denediğimde 1 uzun 3 kere bipliyorsa onu tekrar denediğimde 1 uzun 5 kere bipliyor vb.) Denemeler sırasında bir ara bir kere bipledi sadece (bahsettiğim CPU fan hatasının sesi) görüntü vermedi ve boşa çalıştı ama birkaç kere daha aç kapa yapınca tekrar 1 uzun 2 kısa bip sesi çıkarmaya başladı.

Çözüm
Başka birisi bu şekilde sorununu çözmüş.
3 pinli fan konnektörü, CPU_FAN anakart konnektörü yerine anakartın cpu_opt fan konnektörüne bağlandı.
Daha sonra 3 pinli fan konnektörünü anakarttaki CPU_FAN başlığına bağladım ve bip sesi kesildi.

Hocam anakartta cpı_opt fan girişi sanırım yok bulamadım. CPU fan bir de CHA_FAN var.

Evet iki sorun vermemesinin sebebi CPU fan hatası sıvı soğutmam bozulmuş görüntü gelmemesi ise kablom veya dönüştürücüm bozukmuş.

Şu an bilgisayarımdan yazıyorum arkadaşlar sorunu çözebildim aslında 2 sorun varmış.

Görüntü gelmemesinin sebebi VGA to hdm dönüştürücümün bozuk olmasıymış.
Biplemelerin sebebi ise CPU fan hatasıymış sıvı soğutmam bozulmuş.
Anakartın markası neyse neyse sayfasındaki manuelde yazar bip sesleri karşılıkları. Büyük ihtimal soketinden oynayan bir şey vardır.

Ekran kartını çıkarıp yeniden dener misin?

Hocam anakadt ASUS B450M K sayfasına baktım ama bip seslerinin karşılıklarını bulamadım.

Hocam ekran kartını birçok kez çıkarıp tekrar takarak denedim takmayarakta denedim sadece takarakta denedim yani ekran kartıyla RAM'leri elleye elleye aşındılar artık her kombinasyonu denedim.

Asus sayfasında yazan :
3. "One long and two short beeps" from speaker

An anomaly is detected in memory. Please confirm that the memory is correctly installed.
Please refer to the Motherboard manual for related instructions about memory.
Burada yazana göre ram.

ASUS sayfasında yazan:
3. "One long and two short beeps" from speaker.

An anomaly is detected in Memory. Please confirm that the Memory is correctly installed.
Please refer to the motherboard manual for related instructions about Memory.
Burada yazana göre RAM.

RAM'leri söküp taktım yerlerini değiştirdim RAM'ler içinde denenebilecek her şeyi denedim ama RAM'lerdan olmadığını düşünüyorum çünkü RAM'ler takılıyken ilk birkaç saniye çalışıyor ondan sonra 1 uzun 5 kısa veriyor ama RAM'leri çıkardığımda bastığım an 1 kısa 2 uzun veriyor ayrıca RAM ve ekran kartı takılıyken çalıştırdığımda 1 uzun 5 kısa bipliyor ekran kartını çıkarttığımda ise ilk 1 uzun 3 kısa ondan sonra 1 uzun 5 kısa veriyor.

BIOS reset deneyebilirsin ama ASUS'ta 1 uzun 5 kısa hata kodu göremedim. 5 kısa için CPU hatası deniyor.

BIOS pilini birçok kez çıkarıp taktım. O 5 bip sesini bende göremedim brom ama 1 uzun 5 kısa çalıyor ancak son çalan bip sesi diğer dördüne göre yarım saniye daha geç çalıyor.

Bu video gibi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CLRTC iki pimli tip olduğunda gücü kapatın ve güç kablosunu çıkarın. İki pime tornavida gibi metal bir nesneyle 5-10 saniye boyunca dokunun.

Pin bu resimde var

1 uzun 4 kısa için CPU fanı deniyor onunda kontrol eder misin

Dosya Ekleri

• 1ca32929-0077-4b57-be1e-ba3771461b24.jpg
    1ca32929-0077-4b57-be1e-ba3771461b24.jpg
    14,2 KB · Görüntüleme: 10
  • 2b1e1f11-1674-4ee6-86e4-5570bb8b84b5.jpg
    2b1e1f11-1674-4ee6-86e4-5570bb8b84b5.jpg
    6,5 KB · Görüntüleme: 16

Geri
Yukarı