PC açıkken ekran kartı takmak sorun olur mu?

MouQueT

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, benzer bir şekilde bir konu var ama oradaki sorun biraz daha farklı ondan dolayı tekrar açtım konuyu. RX 6800 XT ekran kartım var, başka bir parça takmak için sökmüştüm ekran kartını sonra kurulumdan sonra ekran kartına güç gitmedi, ekran kartı yuvasına tam oturmamış, PC açıkken ekran kartını ittirip taktım bu sırada hem ekran kartının güç bağlantılarından hem de PCI slotundan elektrik çıkışı oldu, dedim kesin gitti ama şimdilik çalışıyor gibi. Burada net olarak fark edemediğim bir hasara yol açmış olabilir miyim onu merak ediyorum. Ek olarak bilgisayarı kapatırken yine ekran kartının güç girişlerinden elektrik çıkışı oluyor bu daha öncesinde var mıydı onu da bilemiyorum. Teşekkürler.

Merhaba, benzer bir şekilde bir konu var ama oradaki sorun biraz daha farklı ondan dolayı tekrar açtım konuyu. RX 6800 XT ekran kartım var, başka bir parça takmak için sökmüştüm ekran kartını sonra kurulumdan sonra ekran kartına güç gitmedi, ekran kartı yuvasına tam oturmamış, PC açıkken ekran kartını ittirip taktım bu sırada hem ekran kartının güç bağlantılarından hem de PCI slotundan elektrik çıkışı oldu, dedim kesin gitti ama şimdilik çalışıyor gibi. Burada net olarak fark edemediğim bir hasara yol açmış olabilir miyim onu merak ediyorum. Ek olarak bilgisayarı kapatırken yine ekran kartının güç girişlerinden elektrik çıkışı oluyor bu daha öncesinde var mıydı onu da bilemiyorum. Teşekkürler.
Normalde fazlasiyla sorun olur. Şuan çalışması bile mucize bana kalırsa. Uzun vadede sorun olabilir.

Önemli noktalara değmeden, statik elektrik oluşturacak bir durum olmadan ittirip kaktırmanın zararı pek olmaz. Yerine tam oturmamış bir kartı biraz dürtmek mi? ben defalarca yaptım.

3 5 gün test edin . Fps düşmesi , kasması pc eror vermesi gibi . Eğer 3 5 gün içinde birşey olmazsa kolay kolay olmaz . Bende birkaç defa ona benzer birşey yaptım bir sorun olmadı .

Yaptığım kısa araştırmalar sonucunda(kesin değil) PCI-e teknolojisinin hot-plug desteğinin olabileceğini bu yüzden sorun olmayacağını fakat takılan donanımdan ötürü BIOS'un bellek ataması / adres ataması ve görüntü çıkışını ayarlayamayacağını bu yüzden yeniden başlatmak gerektiğini(muhtemelen yapmışsınızdır) yazmışlar.
Kısaca bilgisayar çalışırken bu işlemi kesinlikle yapmayın. Fakat yaptıysanız ve bir sorun olmadıysa, muhtemelen daha da olmayacaktır.

Kaynaklar:

Son düzenleme:
Yaptığım kısa araştırmalar sonucunda(kesin değil) PCI-e teknolojisinin hot-plug desteğinin olabileceğini bu yüzden sorun olmayacağını fakat takılan donanımdan ötürü BIOS'un bellek ataması / adres ataması ve görüntü çıkışını ayarlayamayacağını bu yüzden yeniden başlatmak gerektiğini(muhtemelen yapmışsınızdır) yazmışlar.
Kısaca bilgisayar çalışırken bu işlemi yapmayın. Fakat yaptıysanız ve bir sorun olmadıysa, muhtemelen daha da olmayacaktır.

Kaynaklar:

Bu daha anlamlı. Uzun vadede bir şey olabilir demek kullanıcıyı kararsız ve korkuyla bırakmaktır bence hocam.

Akım ve ağır darbe gibi olaylar zaten kendini hemen belli eder. Burada sıkıntı verecekse arkadaşın dediği gibi BIOS denetimleri yönünde olur.

@202 hocamız yanlış anlamasın kendisi bilgili ona lafım yok ama bana olunca ben kafaya takıyorum uzun vadede bir şey olur olaylarına o yüzden dedim.

Geri
Yukarı