PC açıkken fişi çekince HDD zarar görür mü?

Gamer0050

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yanlışlıkla PC açıkken fişi çektim. HDD zarar görmüş müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yanlışlıkla PC açıkken fişi çektim. HDD zarar görmüş müdür?
Tek seferden bir şey olma ihtimali düşük. Yine de bir CHKDSK taraması yapıp kontrol edebilirsiniz. Genelde dosya sistemi hatası çıkar. Eğer sürekli gerçekleşirse artık bad sector oluşur hatta okuyucu kafa sürtmesi sonucu kalıcı mekanik hasarlar oluşur ama bunun olması için hard diski çoğu sefer çalışırken kapatmak ve kötü şartlarda kullanmak yani sürekli hareket ettirmek gerekir. Yüksek ihtimalle sizin HDD'ye bir şey olmamıştır emin olmak için CHKDSK taraması ve HDTune ile bad sector taraması yapabilirsiniz.

Tek seferden bir şey olma ihtimali düşük. Yine de bir CHKDSK taraması yapıp kontrol edebilirsiniz.

Hocam abarttınız siz de, eğer tek seferlik çektiyse taramalık bir şey yoktur diye düşünüyorum. Ancak siz yine de verilerinizi kontrol edin bir veri kaybı var mı diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam abarttınız siz de, eğer tek seferlik çektiyse taramalık bir şey yoktur diye düşünüyorum. Ancak siz yine de verilerinizi kontrol edin bir veri kaybı var mı diye.
Aslında sizin dediğiniz veri kaybı taramasını yapar CHKDSK. Sistemde güç kesilirse dosya sistemi hataları oluşur. CHKDSK ise bu dosya sistemi hatalarını tespit edip düzeltir. Yani benim dediğimin sizin dediğinizden pek bir farkı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı