Çözüldü PC açılırken siyah ekran ve çizgi oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
RAM
G.Skill 32GB(2x16) Flare X5 AMD EXPO 6000mhz CL30 DDR5
SSD veya HDD modeli
Kingston 2 tb m2
Arkadaşlar selam DDR5 sistem topladım. Pc açılması için power'a basıyorum. Ekran geliyor. Simsiyah arka plan var. Önünde '_' bu alt işareti var. Sonra anakarta baktım 'cpu' yanıyor. Dedim bir şey oldu kesin. Sonra kırmızı ışık gitti ve pc açıldı. Bir kaçtır bunu yapıyor. Arkadaşlarım sıvı soğutmanın vidalarını az gevşet dedi. Gevşettim azıcık 4 vidayı da,bir süre yapmadı gerçekten de. Sonra bugün yine aynı şeyi yaptı. (Ramlerin EXPO ayarını açtım sadece. Bios güncelledim.)
Afterburner da herhangi ısı da (CPU,GPU) bir problem yok. Hepsi 70 derece max.

• Ram : G.Skill 32 gb (2x16) Flare X5 AMD EXPO 6000 mhz CL30 DDR5
  • Anakart : Gigabyte x670 gaming x ax v2
-İşlemci : R7 7800X3D
  • E.K : Galax 4070 S
  • Soğutma : Nzxt 240 mm

Son düzenleme:
Çözüm
Anakart üzerindeki ‘CPU' ışığının yanması genellikle işlemciyle ilgili bir sorunu gösterir. Sıvı soğutma sisteminin vidalarını gevşetmeniz, işlemci üzerindeki basıncı azaltarak sorunu geçici olarak çözmüş olabilir. Ancak, bu sorunun tekrar etmesi, başka bir sorunun işareti olabilir. EXPO ayarlarını açmanız ve BIOS'u güncellemeniz iyi adımlar ancak, RAM'in EXPO ayarlarının sistem stabilitesini etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için varsayılan ayarlara döndürmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıyeten CMOS'u sıfırlamayı deneyebilirsin.
Bu durum, ekran kartı, monitör kablosu veya ekranın kendisinde bir problem olabileceğini gösterir. İşte bazı adımlar:

1. Ekran Kartını Kontrol Edin: Ekran kartının düzgün oturup oturmadığını ve tozdan arındırıldığını kontrol edin.
  2. Kablo Bağlantılarını Gözden Geçirin: Ekran kablosunun gevşememiş veya zarar görmemiş olduğundan emin olun.
  3. Monitörü Test Edin: Başka bir monitör veya ekran ile test yaparak sorunun monitörde olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  4. Güvenli Modda Başlatmayı Deneyin: Windows’u güvenli modda başlatarak, sürücü veya yazılım kaynaklı bir sorun olup olmadığını kontrol edin.
  5. Sistem Dosyalarını Kontrol Edin: Komut İstemi’nde chkdsk komutunu çalıştırarak sistem dosyalarında hata olup olmadığını tespit edin.
  6. BIOS/UEFI Ayarlarını Kontrol Edin: BIOS/UEFI ayarlarınızı kontrol ederek herhangi bir yanlış yapılandırma olup olmadığını gözden geçirin.

Bu durum, ekran kartı, monitör kablosu veya ekranın kendisinde bir problem olabileceğini gösterir. İşte bazı adımlar:

1. Ekran Kartını Kontrol Edin: Ekran kartının düzgün oturup oturmadığını ve tozdan arındırıldığını kontrol edin.
  2. Kablo Bağlantılarını Gözden Geçirin: Ekran kablosunun gevşememiş veya zarar görmemiş olduğundan emin olun.
  3. Monitörü Test Edin: Başka bir monitör veya ekran ile test yaparak sorunun monitörde olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  4. Güvenli Modda Başlatmayı Deneyin: Windows’u güvenli modda başlatarak, sürücü veya yazılım kaynaklı bir sorun olup olmadığını kontrol edin.
  5. Sistem Dosyalarını Kontrol Edin: Komut İstemi’nde chkdsk komutunu çalıştırarak sistem dosyalarında hata olup olmadığını tespit edin.
  6. BIOS/UEFI Ayarlarını Kontrol Edin: BIOS/UEFI ayarlarınızı kontrol ederek herhangi bir yanlış yapılandırma olup olmadığını gözden geçirin.
Bunlar ile alakalı bir şey olduğunu düşünmüyorum ya.

Anakart üzerindeki ‘CPU' ışığının yanması genellikle işlemciyle ilgili bir sorunu gösterir. Sıvı soğutma sisteminin vidalarını gevşetmeniz, işlemci üzerindeki basıncı azaltarak sorunu geçici olarak çözmüş olabilir. Ancak, bu sorunun tekrar etmesi, başka bir sorunun işareti olabilir. EXPO ayarlarını açmanız ve BIOS'u güncellemeniz iyi adımlar ancak, RAM'in EXPO ayarlarının sistem stabilitesini etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için varsayılan ayarlara döndürmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıyeten CMOS'u sıfırlamayı deneyebilirsin.

Çözüm
Anakart üzerindeki ‘CPU' ışığının yanması genellikle işlemciyle ilgili bir sorunu gösterir. Sıvı soğutma sisteminin vidalarını gevşetmeniz, işlemci üzerindeki basıncı azaltarak sorunu geçici olarak çözmüş olabilir. Ancak, bu sorunun tekrar etmesi, başka bir sorunun işareti olabilir. EXPO ayarlarını açmanız ve BIOS'u güncellemeniz iyi adımlar; ancak, RAM'in EXPO ayarlarının sistem stabilitesini etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için varsayılan ayarlara döndürmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıyeten CMOS'u sıfırlamayı deneyebilirsin.
Çook teşekkürler. Özellikle bakacağım. Çok güzel bilgi

RAM EXPO ayarı, AMD sistemlerde DDR5 bellekler için yerleşik hız aşırtma profilleri sunar. Bu ayar açıkken, RAM’iniz önceden test edilmiş ve onaylanmış hız aşırtma profillerini kullanarak daha yüksek performans elde edebilir. Eğer EXPO ayarı kapalıysa, RAM’iniz varsayılan hızında çalışır ve bu da genellikle daha düşük performans anlamına gelir.
O zaman anakart ile alakası yok. Çünkü EXPO ayarı açık. Başka ne yapabilirim ki?

Geri
Yukarı