Çözüldü PC açılışındaki Windows logosu büyüdü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

iWonte

Decapat
Yer
Türkiye
Anakart
B550M DS3H
PC açılırken Windows logosu büyük. Sanki CS 4:6 olmuş gibi CSM desteği diye bir ayar var BIOS'ta kapadım ama hala sonuç aynı. Bu rahatsız edici şeyi nasıl düzeltebilirim?

Yardım edenlere şimdiden teşekkürler.

Not: Resimde normal gibi gözükmüş ama normal değil büyük ezik gibi.

Dosya Ekleri

• 17017307055665852746133278759769.jpg
    17017307055665852746133278759769.jpg
    42,7 KB · Görüntüleme: 2.376
Çözüm
bcdedit /set {globalsettings} highestmode on
CMD'yi yönetici olarak başlatıp bunu yaz. Powershell kullanıyorsan söyle yazacaksin:
bcdedit /set "{globalsettings}" highestmode on

Bu kodlar bootloaderin maksimum çözünürlüğü kullanmasını sağlıyor.

Dostum çözünürlük bozuk sadece sürücüler inmemiştir yeni format attın sanırım bilgisayarı masaüstünde 2 dakika bir an indirecektir zaten.
Niye her şeye format format format?
Arkadaşlar, çözünürlük ayarı sadece Windows içine etki eder. Açılıştaki menü etkilenmez bundan. Tıpkı BIOS ve kurtarma menüleri gibi.

11'i kullanışımda 2.yılım, oyunlarda herhangi bir sorun yaşamıyorum ben 22H2'den beri? Artık şu oturmamış yalanlarını bıraksak mı?

BIOS sıfırlamak ile Windows logosunun alakasını arıyorum.

Ben bu yöntemi en son denediğimde logo kaybolmuştu, işe yarar mı bilmiyorum.
Bende her zaman iş yaptı.

PC açılırken Windows logosu büyük. Sanki CS 4:6 olmuş gibi CSM desteği diye bir ayar var BIOS'ta kapadım ama hala sonuç aynı. Bu rahatsız edici şeyi nasıl düzeltebilirim?

Yanlış hatırlamıyorsam Secure Boot açınca düzeliyor.

Monitörün kendi menüsünden ekran formatı ayarı varsa eğer o daima geniş modunda oluyor onu otomatiğe çekersen sorun çözülecektir aynısını bende yaşıyorum çünkü.

UEFI GOP çalışmıyor ki. Sorunun kaynağı bu. Kaldı ki ACPI tablolarından BGRT'yi de kullanmıyor. UEFI olarak kurduğunuza emin misiniz? Eğer öyleyse Full Screen Logo, Fast Boot ayarını Ultra Fast, CSM'i ise kapatırsanız sorun çözülecek.

Bu UEFI kurulumda oluyor legacy kurarsanız duzelecektir ama yapmanızı önermem bırakın böyle kalsın.

Bu UEFI kurulumda oluyor legacy kurarsanız duzelecektir ama yapmanızı önermem bırakın böyle kalsın.
Bu mesele tamamen görüntü protokolleri, framebuffer ile alakalı. UEFI de de Legacy de de istenilen çözünürlük kullanılabiliyor fakat VBE, UGA, GOP gibi şeylere bağlı. Ve bunun OS tarafından çağrılması lazım.

Geri
Yukarı