PC birden kapandı ve ekran kartını sökmeden çalışmıyor

Cpt.semihaksoy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemimi aşağı yazdım bilgisayarda normal takılırken birden kapandı, elektrik gitti sandım. Açmaya çalıştım hiç hareket yok. PSU test etmek için yeşil ve siyah kabloyu temas ettirdim fanlar falan çalıştı PSU'da sıkıntı yok dedim. Sonra hiç çalışmayan PC, ekran kartı ve RAM sökünce çalışmaya başladı. Şimdi ise ekran kartınının PCI-e kablolarını takınca çalışmıyor. Daha doğrusu kasanın önündeki fanda saliselik ışık gelip gidiyor. PCI kablolarını sökünce çalışıyor.

Statik elektirik boşaltma yöntemlerini denedim çıplak ayak toprağa bastım ekran kartını elime alıp yine bastım güç kaynağına basılı tutmayı denedim ama yok. Acayip moralim bozuldu. Sistemim bu şekilde.

Ryzen 1700.
EVGA GTX1070 FTW.
ASUS Prime B350M'a.
Corsair Vengeance 2x8 GB 3000 MHz.
High Power 600W 85 Bronze.

Sorun güç kaynağında gibi gözüküyor. Aynı durum bana da olmuştu, bir kabloyu takıp, diğerini çıkarıyordum çalışıyordu, sinirim bozuldu, eski bir güç kaynağıydı değiştirdim sorun düzeldi. Sende de aynı durum var gibi gözüküyor. Yani Bronze sertifikalı ama bilmiyorum demek ki olabiliyor her halde. Şansın varsa bir yerde farklı bir güç kaynağı ile test etmeyi deneyebilirsin.

Kısa devreye düşmüş. Çok ilginç. Bu arada aynı PSU markasının 700W olanı var bende. Geçen aynı olay sıvı soğutma takınca başıma gelmişti. Sorunu şu şekilde çözdüm. PSU'yu tamamen çıkardım sistemden. Bir 5-6 saat sürenin ardından. İlk başta anakart 24 pinlik kısma taktım sistem çalıştı. Daha sonra CPU kısmını taktım. Bunları teker teker takarak çalıştırdım. Öylece düzeldi.

Kısa devreye düşmüş. Çok ilginç. Bu arada aynı PSU markasının 700W olanı var bende. Geçen aynı olay sıvı soğutma takınca başıma gelmişti. Sorunu şu şekilde çözdüm. PSU'yu tamamen çıkardım sistemden. Bir 5-6 saat sürenin ardından. İlk başta anakart 24 pinlik kısma taktım sistem çalıştı. Daha sonra CPU kısmını taktım. Bunları teker teker takarak çalıştırdım. Öylece düzeldi.
Ben ekran kartını başka bir pc de denedim orda da çalışmadı muhtemelen ekran kartında problem var.

Sorunun ekran kartında olduğu bariz, garanti süresi dahilindeyse servise gönderim sağlayın. Anlaşmalı kargo ile ücret ödemeden gönderebilirsiniz.
Gönderdim fakat nanokatolog garanti dışı bırakmış kartı geri gönderiyorlar. Sebebi minin yapılmasıymış. Satın aldığım arkadaşla hala görüşüyorum mining yapılmadığını söylüyor. Nanokatolog fan frekansları dan mining yapıldığını anlamış.

Bu tip durumlarda haklı bile olsanız fatura sizin üzerinize kesilmediği sürece, faturada sizin adınız yer almadığı sürece hukuken hak talep edemiyorsunuz. İlk sahibinden rica edin, tüketici hakem heyeti ile bir süreç başlatın; başka çare yok gibi görünüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı