PC fanını söküp fırçasız motor elde etme

ifrdn

Centipat
Daha fazla  
Meslek
grafik tasarım
Arkadaşlar şu pandemi nedeniyle evlerde fazla vakit geçiyoruz ve bu durum insanın canını sıkıyor. Bu sebeple bir hobi edinmek istiyor. Bende öyle YouTube'da dolanırken RC motorlu uçak yapımları falan izledim. Uçak yapımına kafayı sardım. Fırçasız motor elde etmek istiyorum bu sebeple eski PC'den kalan fanı söktüm ama bağlantıları biraz bana karışık geldi. Bu iştende pek anlamıyorum. Normalde fırçasız motorlarda en az 6 sarım yeri olur 3 tane giriş çıkışı olur ama bunda 4 tane sarım yeri 2 giriş çıkış yeri var bunu tam olarak nasıl bağlayabilirim bilen varsa bir anlatabilir mi? Bir de altındaki lehim yerinden ayırsam ne olur?

089cae14-8f13-4ac1-bc31-df2c33ebe62f.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu motor ile yapabilecekleriniz sınırlı. Nasıl desem bilemedim de şöyle açıklamaya çalışayım:
Öncelikle sorunuza gelirsek; sarım sayısı ve kablo sayısını kafaya takmayın. Bunların çok çeşidi vardır.
Kablolardan 2 tanesine akım vererek deneyebilirsiniz. Yalnız sanırım 12 V ile çalışıyor bu fan. Eğer çalışma voltajını bilmiyorsanız önce 5 V ile deneme yapın. Olmazsa 12 V denersiniz.

Uçak yapmak için genelde 4 fırçasız motora ihtiyacınız olur. Ama bu motor da size gereken gücü (Torku) sağlayamaz. Bununla bir laptop soğutucu yapmayı deneyebilirsiniz.

Biraz karışık anlatmış olabilirim. :)

tel sarımını kendim yapıp motor gücünü arttırcam. bunu sadece denemelik olarak yapıcam acemiliği atlatmak için
+
+

Son düzenleme:
Merhaba. PC 'de kullanılan fırçasız DC fanları orijinal (tadilatsız) uçak, drone, vb. yüksek devir / tork gereksinimi olan uygulamalarda PC dışında kullanmak pek mümkün değildir, yüksek devire tadilatını gerektirecek işlemlerin (stator sarımı gibi) yapılması gerekir, ama stator sarımları değiştirildiğinde iç sürücü elektronik devresinin de birlikte değiştirilmesi gerekecektir.

Fırçalı DC oyuncak motorları alltaki linklerdeki gibi iç sargı tadilatıyla çok yüksek devirli duruma getirmek daha kolaydır, fırçasız DC motorları sarım tadilatından sonra sürmek ise daha zordur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Model uçak, drone motoru olarak coreless motorlarlarını veya yüksek devirli fırçasız DC motorlarını hazır olarak pervanesiyle (set olarak) satın alıp kullanın. Kolay gelsin.

Google Çeviri

Son düzenleme:

Geri
Yukarı