PC Hocası YouTube kanalının mükemmel OC rehberi

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
YouTube'da gezerken alttaki videoya denk geldim ve videoyu izlerken "Bu adamlar ne yaptıklarının farkında mı acaba?" diye defalarca sordum kendime. Öncelikle 3000 MHz RAM'lerin frekansını halk arasında bilinen tabirle XMP kullanarak otomatik şekilde yükseltip CL değerlerini ayarlıyorlar, buraya kadar tamamız ancak sonra manuel olarak RAM hızını 2666 MHz'ye çekiyorlar ve "anakart bu kadar destekliyor naapak?" diyorlar adeta... Bu kadarla da kalmıyor, overclock rehberi ya hani, işlemciye overclock yapacaklar! Burada yarıldım resmen. Ryzen 1700X gibi üst seviye, 8 çekirdek 16 thread bir işlemciye Prime B350M-A gibi abuk subuk bir anakartla overclock yapıyorlar ve 4 GHz'e çekiyorlar şak diye! Ulan anakartta VRM soğutma bloğu bile yok siz n'apıyorsunuz? Tabi voltaj ayarıdır, LLC'dir hiç yok direk "Kaydedip çıkıyoruz" diyorlar... Ve sonuç: İşlemci, 1.5V gibi değerler görüyor. İşler burada da bitmiyor tabi ki, adamlar voltajdan, akımdan bihaberler ya, kalkıp "Bunun daha yolu var var, soğutucunuz ne kadar iyiyse o kadar hızlı olur" demezler mi? He canım sıvı nitrojenle overclock yapan herkes dünya rekoru kırıyor zaten. Tam bi' katliam... Videoda zaten overclocklanan değerler test edilmemiş, performans farkı göstermeleri beklemek zaten hayal.

Zaten overclock da bu kadar basit işlemdi değil mi? Frekans yerinde yazan Auto'yu 40 yap 41 yap ve bitti, artık işlemci performansın arttı! Bu X370, X470 anakartlar da zaten boşuna var piyasada, bu VRM'ler de önemsiz, çalışmayan, ısınmayan bileşenler bu yüzden firmalar üzerlerindeki soğutma bloğunu büyütmeye çalışıyorlar... Şaka gibi cidden...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Adsız.png
Sitenin girişinde bile koca koca 3200 yazıyor ya...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı