PC, ilk BIOS giriş ekranında 10-15 dakika takılı kalıyor

Mayhart

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, masaüstü bilgisayarrım uzun süredir açılışta bir sorun yaşıyor. Bilgisayarı açtıktan sonra BIOS giriş ekranı çıkıyor. (resmini attım)

20190129_113314.jpg

Ve yaklaşık 10- 15 dakika bekledikten sonra Windows açılıyor. Windows'un açılış süresi gayet kısa.
Yardımınızı rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yaptıysam olmadı. Ne zaman ki, Windows büyük bir güncelleme yaptı. Sorun bir anda bitti. İlginiz için teşekkürler.

Merhaba, masaüstü bilgisayarrım uzun süredir açılışta bir sorun yaşıyor. Bilgisayarı açtıktan sonra BIOS giriş ekranı çıkıyor. (resmini attım)

Eki Görüntüle 405562

Ve yaklaşık 10- 15 dakika bekledikten sonra Windows açılıyor. Windows'un açılış süresi gayet kısa.
Yardımınızı rica ediyorum.

O attığın resim bios açılış ekranı değil. Çünkü resmin ortasında Windows loop (döngü) animasyonu görünüyor. Tabi yanlış resim atmadıysan. Ekranda gördüğün resme OEM logo deniliyor. UEFI açık olan sistemlerde OEM logo PC açıldıktan yani bios ekranı geldikten sonra görünür ve Windows yüklenmeye başladıktan sonra yine görünmeye devam eder. Ortasında Windows loop animasyonu görünür. Windows yüklemesi bitmeye yakın OEM logo kaybolur ve ekran oldukça kısa bir süreliğine kararıp geri gelir. Ekran geri geldikten sonra sadece Windows loop animasyonu kalır. Windows loop animasyonu 1-3 saniye veya 10-15 saniye daha görünmeye devam eder ve loop animasyonu kaybolup yerine oturum açılış ekranı gelir. Windows 10'un büyük update paketleri yani 1809-1903 gibi. Bu paketler update paketleri gibi olmayıp tam bir Windows kurulum paketi şeklindedir. Bu paketler kurulurken format atar gibi sıfırdan kurulur. Bu sebepten sorunlu bir Windows açılışını düzeltmesi normaldir. Özetle açılışta görünen OEM logo seni yanıltmış ve sen Windows açılışta yavaşlayan sisteminin bios giriş ekranında takılı kaldığını zannetmişsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı