PC kapalıyken bozuldu

msheker

Centipat
Arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin! Yaklaşık 2 ay önce PC'de oyun oynarken aniden PC kapandı. Işıkları yanıyordu ama güç düğmesine basınca hiçbir şey olmuyordu. Neyse çok fazla kurcalamadım hemen servise götürdüm. Ekran kartı yanmış mı, kısa devre mi yapmış gibi bir şey demişlerdi. 3 günün ardından PC tamir oldu. Aldım gittim eve yine oynamaya başladım, fakat bir hafta sonra oyun oynarken yine aynısı oldu. Bu sefer yine PC'yi servise verdim fakat güç kaynağını yeniledim ve yanında bir regülatör de aldım ne olur ne olmaz diye. Artık sorun çıkmaması gerekiyordu. Fakat daha dün gece bilgisayar kapalıyken, evet kapalıyken hatta direk güç kaynağının düğmesinden kapalıyken yine bilgisayar bozuldu. Yine aynı şey pcye elektrik gidiyor, anakartın ışıkları yanıyor fakat PC açılmıyor. Evet arkadaşlar kapalıyken bozulan PC hayatımda ilk defa görüyorum. Bir bilgisi olan var mı konuyla alakalı? (Evde klima yok malum dışarısı ve evin güneş alan odaları yanıyor ve bilgisayarda o odalarda ve gece PC'yi kapattıktan sonra odanın kapısını da kapattım ve oda havasız kaldı bilgisayar da küresel ısınmanın kurbanı olup kendi kendine odadaki aşırı sıcaklıktan yanmış olabilir mi? Sadece bir tahmin.)

Arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin! Yaklaşık 2 ay önce PC'de oyun oynarken aniden PC kapandı. Işıkları yanıyordu ama güç düğmesine basınca hiçbir şey olmuyordu. Neyse çok fazla kurcalamadım hemen servise götürdüm. Ekran kartı yanmış mı, kısa devre mi yapmış gibi bir şey demişlerdi. 3 günün ardından PC tamir oldu. Aldım gittim eve yine oynamaya başladım, fakat bir hafta sonra oyun oynarken yine aynısı oldu. Bu sefer yine PC'yi servise verdim fakat güç kaynağını yeniledim ve yanında bir regülatör de aldım ne olur ne olmaz diye. Artık sorun çıkmaması gerekiyordu. Fakat daha dün gece bilgisayar kapalıyken, evet kapalıyken hatta direk güç kaynağının düğmesinden kapalıyken yine bilgisayar bozuldu. Yine aynı şey PC'ye elektrik gidiyor, anakartın ışıkları yanıyor fakat PC açılmıyor. Evet arkadaşlar kapalıyken bozulan PC hayatımda ilk defa görüyorum. Bir bilgisi olan var mı konuyla alakalı? (Evde klima yok malum dışarısı ve evin güneş alan odaları yanıyor ve bilgisayarda o odalarda ve gece PC'yi kapattıktan sonra odanın kapısını da kapattım ve oda havasız kaldı bilgisayar da küresel ısınmanın kurbanı olup kendi kendine odadaki aşırı sıcaklıktan yanmış olabilir mi? Sadece bir tahmin.)

Bütün bilgisayarın tamamen parçaların detaylı listesini verir misiniz? Anakart ya da PSU'da arızalı olup kartınızı bozuyor olabilir.

Yok öyle şey olmaz tabii, açılışta PC çalışıyor fakat görüntü mü gelmiyor yoksa sadece ışıklar yanıyor ses yok mu?
Normalde PC kapalıyken ışıklar yanar ya, o ışıklar yanıyor yani her şey normal gözüküyor fakat güç düğmesine basınca bilgisayar açılmıyor, hiçbir şey olmuyor.
Tamir gören parçada da sorun olabilir. Garantisi devam ediyorsa değişim yapabilirlerdi. Nasıl bir tamir yaptıklarını bilmiyorum ama en azından ekran kartını söküp çalıştırmayı deneyebilirsin.
Hiç garantisi devam eden ürün bozulur mu, garanti bittiği gibi başlar arızalar.
İşlemcin ne? Eğer işlemcinizde dahili grafik birimi varsa ekran kartını söküp görüntü kablosunu anakarta takıp görüntü almaya çalışabilirsiniz.
Evet birazdan onu deneyeceğim.
Anakartın durum LED'lerinin fotoğraflarını atarsanız iyi olur.
Her zamanki gibi tüm renkler arası yavaş yavaş geçiş yapıyor ışıklandırma.

Son düzenleme:
Bilgisayar açılmıyorsa PSU yani güç kaynağın arızalanmış olabilir, yok ama o arızalı değilse ilk olarak o zaman anakartın sorumlu, eğer garantisi varsa muhakkak servise gönder yoksa da mecbur yaptırman gerekiyor yeni ise o zaman değişim iste.

Arkadaşlar ekran kartını söküp açtım PCyi. Yani sorun ekran kartındaymış. Aşağıdaki videoda Nejdat Delioğlu'nun 5 dakikada yaptığı işlemi servise 1 hafta bekletilerek ve 300 lira ödeyerek yaptırmaya kaçıyorum ben. İlgilenen herkese teşekkürler. Selametle.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı