PC kapalıyken Dosya inmesi

LP`GG

Centipat
2 Gündür evde yoktum, bugün geldim ve tarayıcıma girdiğimde geçmişimde RAR dosyası gördüm. Yanlış hatırlamıyorsam bir de Java vardı. Ben indirmişimdir diye sildim ve ben indirmediğime eminim. 2 gündür evde yokum. PC kapalı. Nasıl böyle bir şey olabilir? Bundan önce 2-3 kişi internetime bağlanmışlardı. Aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir yazı var, Intel Management Engine'in pislikleri hakkında;

Over the last decade, Intel has been including a tiny little microcontroller inside their CPUs. This microcontroller is connected to everything, and can shuttle data between your hard drive and your network adapter. It’s always on, even when the rest of your computer is off, and with the right software, you can wake it up over a network connection. Parts of this spy chip were included in the silicon at the behest of the NSA. In short, if you were designing a piece of hardware to spy on everyone using an Intel-branded computer, you would come up with something like the Intel Managment Engine.

Yani anlayacağınız PC'niz kapalı ama ethernet kablonuz takılı. CPU içerisindeki bu mikroçip kapanmıyor ve PC'nizde ki her şeye ulaşabiliyor ve uzaktan kapalı bilgisayınızı açıp kurcalayabilirler.

İntel ME zaten özel çipi mevcut ulaşabilmesi gayet doğal. Ancak kaynağın bir Hack sitesi olduğunu görüyorsun değil mi? :) Atak için planlar yapılmış ise ihtimal dahilinde tabi. Ancak bunu normal bir kişiye arkadaşı yapamaz. Güvenlik ve sosyalde ME açıklarını güncellemek için devamlı güncelleme yayınlanıyor bunları da görmeniz lazım. O kadar basit değil yani bu işler devamlı açıklar kapatılıyor.

Konu virüs ve hack zaten. Başka bir olaydan bahsetmedim ve ihtimaller dahilinde. Video editörleri forumunda yazmayacaklar herhalde, tabi ki hack sitesinde yazacaklar.

Ben bunun "açık" olduğunu düşünmüyorum. Sanki unutulmuş, sanki hataymışta açık kapatıyorlar. Evinde oyun oynayan adamın bilgisayarında neden böyle kapalı devre çalışan, işletim sistemi ve virüs yazılımlarından bağımsız çalışabilen, göremedikleri bir kapı var. Baştan bilerek isteyerek bırakıyorsunuz bu açıkları. Ta ki ortaya çıkıncaya kadar. Sonra ehhmm, öhmmm, pardon. Sonra gelsin spectre meltdown vs.

Hiç bir anakart üreticisi bundan bahsetmedi, kapatma seçeneği koymadı. Kötü ellere geçtiğinde neler yapılabilir. Sıradan kullanıcılar bunu kullanamaz belki ama sıradan kullanıcılar bunun en kolay hedefi. Sonra gelsin botnet ağları...

Bu çip iptalde edilemiyor. Etmeyi denerseniz anakart göçüyor. Bu iki arkadaş kapatmayı denemişler

1:30'dan itibaren izleyebilirsiniz

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela dahili etherneti kapatabiliyorsunuz. Mesela anakart üstündeki ses kartını kapatabiliyorsunuz. Misal işlemci çekirdeklerini kapatabiliyorsunuz. Misal sanal çekirdekleri kapatabiliyorsunuz. Misal sata portlarını kapatabiliyorsunuz. Bunlar donanımsal değil mi?

Adamlar biosu modifiye ederek kapatabiliyorlar. Biosu modifiye eden adam kapatabiliyorda, anakart üreticisi yani biosu yazan adamlar kapatamıyor mu. İstese iptal etmez mi... Ederde, işine gelmiyordur. Bu anakartı üreteceksen, bu açığı bırakacaksın diyorlar herhalde.

Ben tartışmak için yazmıyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama böyle bir ihtimal var. Bunu bilelim ve farkında olalım.Bilgisayarının %100 güvende olduğunu sanmasın kimse. Antivirüs kurunca her şey gitmiyor. Farkında olmak ve bilmekten zarar gelmez. Varsa çözümüne bakmak lazım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı