PC kapanmıyor ve PSU'dan kapatılınca da açılmıyor

mitrax69

Hectopat
Cümleten hayırlı geceler. Sorunum şöyle:

Bilgisayarı uzun süre kullandığımda başlattan kapat dediğimde monitör klavye vs kapanıyor ancak kasa halen açık kalıyor tüm fanlar vs. hepsi gayet çalışıyor.
Arkadaki Power tuşundan kasayı kapatıyorum, kapanıyor. Geri tuşu açtıktan sonra kasanın powerına bastığımda bilgisayar birkaç dakika boyunca açılmıyor. Ancak birkaç dakika sonra açabiliyorum ve açıldığında veya bilgisayar açık olduğunda sürekli saatim geride kalıyor. Çok sinir bozucu bir durum yardım lütfen.

ErP, PSU desteklemiyorsa değiştiremezsin, ayrıca güç tüketimini bilgisayar kullanımda değilken minimize eden bir ayar. Değiştirmesi sorunu ne kadar etkiler? Mantıklı değil. Bilgisayarını, topraklı bir prizde açıp kapatmayı dene bir de sana zahmet kasanın içerisindeki statik elektriği bir şekilde boşaltırsan belki çözüm olur. RAM'lerini silgi yardımıyla, ayaklarında çorap olmasın halı üzerinde durma, PSU'nun arkasındaki tuş açıkken PSU demirine bir kere dokun ondan sonra bilgisayarı açıp kapamaya çalış, over voltaj olabilir, PC üzerindeki tüm bağlantılarını bir söküp öyle açıp kapamayı dene.

Saatin geri kalması BIOS pili ile alakalı açılışlarda tuşa basmadan açılma gibi problemler de yapabiliyor değiştirmeyi dene, kolay yerden başla.

ErP, PSU desteklemiyorsa değiştiremezsin, ayrıca güç tüketimini bilgisayar kullanımda değilken minimize eden bir ayar.
Bu dediğinin olması için ayarın enabled olması gerekli. Bu ayar disabled olduğu zaman sistem açılmak için bir nevi hazırda bekler ve güç tüketimi artar. Enabled olduğunda güç tüketimi 1 W üzerine çıkmaz. Bu sebeple fanlar dönüyor olabilir. Yani düşündüğün gibi tamamen alakasız değil.

Ek olarak konu sahibine bir soru. Caps lock veya num lock açık kalıyor mu?

Bu dediğinin olması için ayarın enabled olması gerekli. Bu ayar disabled olduğu zaman sistem açılmak için bir nevi hazırda beklediği için fanlar dönüyor olabilir. Yani düşündüğün gibi tamamen alakasız değil.

ErP, sistemin uykudan uyanmasını, Wi-Fi dönüştürücüsünü, alakasız arka planda çalışan sistem uygulamalarını "bilgisayar kullanımda değilken" iptal ediyor. Arkadaş kullandığı sürece bilgisayarı kapatmaya çalıştığı anda zaten bu sistemler açık olacak.

Bu dediğinin olması için ayarın enabled olması gerekli. Bu ayar disabled olduğu zaman sistem açılmak için bir nevi hazırda bekler ve güç tüketimi artar. Enabled olduğunda güç tüketimi 1 W üzerine çıkmaz. Bu sebeple fanlar dönüyor olabilir. Yani düşündüğün gibi tamamen alakasız değil.

Ek olarak konu sahibine bir soru. Caps Lock veya num lock açık kalıyor mu?

Yok hocam açık olmuyor. Açık olması ne gibi bir sorun yaratır?

ErP, PSU desteklemiyorsa değiştiremezsin, ayrıca güç tüketimini bilgisayar kullanımda değilken minimize eden bir ayar. Değiştirmesi sorunu ne kadar etkiler? Mantıklı değil. Bilgisayarını, topraklı bir prizde açıp kapatmayı dene bir de sana zahmet kasanın içerisindeki statik elektriği bir şekilde boşaltırsan belki çözüm olur. RAM'lerini silgi yardımıyla, ayaklarında çorap olmasın halı üzerinde durma, PSU'nun arkasındaki tuş açıkken PSU demirine bir kere dokun ondan sonra bilgisayarı açıp kapamaya çalış, over voltaj olabilir, PC üzerindeki tüm bağlantılarını bir söküp öyle açıp kapamayı dene.
Hocam şöyle bir durum var 3 gün önce BIOS pilini söküp bir müddet bekleyip yerine taktığım zaman 2 gün sorunsuz kullandım ancak bu sorun bugün tekrar etti. Ayrıca kısa süreliğine PC açtığımda herhangi bir süre olmadan kapanıyor ancak uzun süreli kullanımda kapanmama sorunu yaşıyorum.

Hocam şöyle bir durum var 3 gün önce BIOS pilini söküp bir müddet bekleyip yerine taktığım zaman 2 gün sorunsuz kullandım ancak bu sorun bugün tekrar etti. Ayrıca kısa süreliğine PC açtığımda herhangi bir süre olmadan kapanıyor ancak uzun süreli kullanımda kapanmama sorunu yaşıyorum.
Kanka sistemin parçalarını teker teker atsana şuraya bir.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı