PC kapanmıyor ve PSU'dan kapatılınca da açılmıyor

mitrax69

Hectopat
Cümleten hayırlı geceler. Sorunum şöyle:

Bilgisayarı uzun süre kullandığımda başlattan kapat dediğimde monitör klavye vs kapanıyor ancak kasa halen açık kalıyor tüm fanlar vs. hepsi gayet çalışıyor.
Arkadaki Power tuşundan kasayı kapatıyorum, kapanıyor. Geri tuşu açtıktan sonra kasanın powerına bastığımda bilgisayar birkaç dakika boyunca açılmıyor. Ancak birkaç dakika sonra açabiliyorum ve açıldığında veya bilgisayar açık olduğunda sürekli saatim geride kalıyor. Çok sinir bozucu bir durum yardım lütfen.

Anakart: Gigabyte B450 S2H.
İşlemci: Ryzen 3600.
Ekran kartı: EVGA 1660 Super.
RAM: Corsair Vengeance 2X8.
Power: High Power performance 750W 80+ Gold.
İşlemci soğutucu: Akasa Venom r10.
SSD: Gigabyte 120 GB ve Adata 480 GB.

Geçenlerde benzer sistemi kullanan birinde XMP ayarı sıkıntı yaratıyordu. Açıksa bir kapatır mısın?

Geçenlerde benzer sistemi kullanan birinde XMP ayarı sıkıntı yaratıyordu. Açıksa bir kapatır mısın?

Hocam şöyle bir şey var. Ben bunu kısa süre kullandığımda bir sorun yaşamadan kapatıyorum. Bu neden uzun süre kullanımda böyle bir sorun yaratıyor ki?

BIOS'tan erp ready ayarını enabled olarak ayarlamayı deneyin.

Dediğinizi yaptım. Uzun süre kullanıp yaradı mı yaramadı mı ileteceğim size.

Hocam şöyle bir şey var ben bunu kısa süre kullandığımda bir sorun yaşamadan kaapatıyorum bu neden uzun süre kullanımda böyle bir sorun yaratıyor ki.

Agacım büyük ihtimalle anakart üzerinde voltaj sıkıntısı var gibi gibi. Bak OCCT diye bir program var. Bunu indir. Programı nasıl kullanacağına dair bir ton video var. Sistemin yeni değilse, garantisi devam etmiyorsa programla PC'yi bir teste sok, garantisi devam ediyorsa, direk gönder.

Dediğinizi yaptım. Uzun süre kullanıp yaradı mı yaramadı mı ileteceğim size.
Sorunu çözeceğini düşünüyorum. Olmazsa BIOS ayarlarını fabrika ayarlarına sıfırlayıp tekrar deneyebilirsin.

Bu şekilde bir test et. Sonuca göre hareket edersin.

Agacım büyük ihtimalle anakart üzerinde voltaj sıkıntısı var gibi gibi. Bak OCCT diye bir program var. Bunu indir. Programı nasıl kullanacağına dair bir ton video var. Sistemin yeni değilse, garantisi devam etmiyorsa programla PC'yi bir teste sok, garantisi devam ediyorsa, direk gönder.
Gigabyte 1660 Super vardı 6 ay içinde 3 kere garantiye gitti 1 hafta önce EVGA modeli yolladılar şimdi anakart Gigabyte gene mi garantiye yollayacağım :) Sistemi toplayalı 6 ay olmadı.
Sorunu çözeceğini düşünüyorum. Olmazsa BIOS ayarlarını fabrika ayarlarına sıfırlayıp tekrar deneyebilirsin.

Bu şekilde bir test et. Sonuca göre hareket edersin.
Teşekkürler duruma göre buraya paylaşacağım.
Gigabyte 1660 Super vardı 6 ay içinde 3 kere garantiye gitti 1 hafta önce EVGA modeli yolladılar şimdi anakart Gigabyte gene mi garantiye yollayacağım :) Sistemi toplayalı 6 ay olmadı.

Teşekkürler duruma göre buraya paylaşacağım.

Hocam sorun maalesef devam ediyor.
@Berkay Davas @Sayklan

Sorunum tam olarak şöyle bilgisayar kaç saat açık olursa olsun eğer internette vs takılıyor oyuna girmiyorsam bilgisayar sorunsuz şekilde kapanıyor .

Ancak oyuna girdiğimde ve birkaç saat oynadıktan sonra bilgisayarı kapattıktan sonra kasa kapanmıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı