PC kendi kendine reset atıyor

Yasin Omuk

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımın özellikleri:
İşlemci: Ryzen 7 5700X OC yok, ReSize BAR açık. (sıvı soğutma Cooler Master 240l v2)
Anakart: ASUS TUF B450-Plus Gaming (BIOS güncel, en son chipset driver yüklü)
RAM: Crucial 2x8 16 GB 3000MHz CL15 XMP açık.
Ekran kartı: RX 6800 XT OC yok (en son sürüm driver yüklü 23.9.1)
Power: Sharkoon 850W Full modüler 80+Gold (delay kapalı Zero RPM kapalı)
Windows: En son sürüm Windows 11.
Ekran: 2K 165 monitör DisplayPort ile bağlı.

Oyunlarda bazen de masaüstünde kendi kendine reset atıyor bilgisayarım.
Sıklık oranını bilmiyorum ama CS2 oynarken hiç kapanma yaşamamıştım Diablo 4 oynuyordum 4 5 kere kapandı.
CPU stress testi yaptım resmini bıraktım hata veriyor işlemci OCCT testinde.
GPU stress testi yaptım sorun yok yine kapanmadı.
Isınarak kapandığını düşünmüyorum. Sıcaklıklar düzgün oyunda ekran kartı Max 71, CPU maksimum 73 oluyor.

Neden restart atıyor kendine hala çözebilmiş değilim sizce sorun ne olabilir?
Not? Konu onaylarıken bir kez daha kontrol ettim RAM'in XMP'sini kaptınca CPU OCCT de hata almadı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    45,1 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
RAM XMP kapatınca hiç hata almıyor ve reset yaşamıyorsanız o zaman ramlerde problem olması olası. Aklıma gelen ilk işlemci sıcaklığı yüzünden olduğu yönündeydi ama 70'leri geçmiyor demişsiniz zaten. Bu durumda Ram'e gidiyoruz, fırsat varsa başka ramlerle deneyin, veya XMP ayarlarında biraz daha voltaj vermeyi deneyin, belki istenilen voltajda çalışmıyordur. Yine olmazsa ramlerde arıza olabilir, ona işaret gibi.

RAM XMP kapatınca hiç hata almıyor ve reset yaşamıyorsanız o zaman ramlerde problem olması olası. Aklıma gelen ilk işlemci sıcaklığı yüzünden olduğu yönündeydi ama 70'leri geçmiyor demişsiniz zaten. Bu durumda Ram'e gidiyoruz, fırsat varsa başka ramlerle deneyin, veya XMP ayarlarında biraz daha voltaj vermeyi deneyin, belki istenilen voltajda çalışmıyordur. Yine olmazsa ramlerde arıza olabilir, ona işaret gibi.
Xmp kapatınca o hata gitti ama hala kapanma yapıyor.

Ram test eden bi program vardı ismini hatırlayamadım, ram'leri bir de öyle bir test edin, işlem yaptırarak değil de bozuk mu değil mi diye hata arıyordu sanki hdd test eder gibi, doğr mu söylüyorum emin olamadım ama... Bir de öyle bakın, dediğim gibi ısınma harici reset genelde ram'lere dalalet gibi. Bunun haricinde güç kaynağı falan da belki diyeceğim ama bilemedim.

RAM test eden bir program vardı ismini hatırlayamadım, RAM'leri bir de öyle bir test edin, işlem yaptırarak değil de bozuk mu değil mi diye hata arıyordu sanki HDD test eder gibi, doğr mu söylüyorum emin olamadım ama... Bir de öyle bakın, dediğim gibi ısınma harici reset genelde RAM'lere dalalet gibi. Bunun haricinde güç kaynağı falan da belki diyeceğim ama bilemedim.

RAM testi yaptım sorun yok Power testi yaptım sorun yok çok ilginç gerçekten.

Power test yapar misin bir de OCCT'de?

Power testi yaptım sorun çıkmadı RAM testi yapmıştım o da sıkıntısız çıktı. BIOS sıfırlayıp XMP kapattım dün hiç kapanmadı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    150,8 KB · Görüntüleme: 10
RAM'lerde bir problem var gibi o zaman ya da sadece ayarlar stabil degil, hem XMP kapali hem de acik olacak sekilde 2 kere su testi yapabilirsin.

Ozellikle XMP'de hata alirsan, yapilan ayar stabil calismiyor demektir. Manuel kendin ayarlarsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı