PC parçaları ne kadar sağlamdır?

dr1.6

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/ Müzisyen
Herkese iyi akşamlar. Bu konuyu aslında tamamen merakımdan açıyorum. PC elektrikler gidip kapandığında falan sanki hemen bozulacakmış gibi hissediyorum. Ya da küçük bir hata ekranı falan aldığımda. Sizce PC parçaları ne kadar sağlamlar? GPU, CPU, anakart, RAM'ler falan. Bu konu ile ilgili anısı olan varsa da anlatabilir örnek olur 😅

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi akşamlar. Bu konuyu aslında tamamen merakımdan açıyorum. PC elektrikler gidip kapandığında falan sanki hemen bozulacakmış gibi hissediyorum. Ya da küçük bir hata ekranı falan aldığımda. Sizce PC parçaları ne kadar sağlamlar? GPU, CPU, anakart, RAM'ler falan. Bu konu ile ilgili anısı olan varsa da anlatabilir örnek olur 😅
Benim millatan önce kalan işlemcim vardı :D tost makinesi gibi sürekli ısınan bilgisayarım vardı ona sürekli korsan oyun indire indire virus yuvası oldu hiç unutmuyorum bilgisayarıma tam tamına 16 bin kişi girmeye çalıştı sağolsun mcaffe .D korsan oyun indirmeyin yoksa benim eski bilgisayar gibi olabilir.İyi günler biraz konuyla alakası yoktu ama neyse :D

Fiziksel olarak uretimsel bir problem yoksa gerekli soğutmayı sagladiginda ve sistemin elektrik kesintilerinden etkilenmediği sürece bir şey olmaz. Yazılımsal yaşanan bir problem zaten parçanın fiziksel sağlığını etkilemez.

Dedigim gibi uygun sartlari sağladığınızda bilgisayar parçaları uzun ömürlüdür. Paranoyak olmaya gerek yok.

Bende 2008 üretimi E5200 işlemci var. Yanında 300W PSU, EAH4350 ve 2x1 1GB RAM'ler var. Bunlar neler çekti neler. İşlemci (altında pin yok ) masadan düştü, koltuktan düştü, kasayla zemin arasında kaldı. Ekran kartı koltuktan düştü, aylarca kasadan ayrı köşede yattı. RAM'ler elden ele gezdi, yere düştü. Kasa hala taş gibi çalışıyor.

Tükürüğe dayanabiliyor. Ama üstüne idrar bırakırsan dayanamayabilir.

Bu parçanın markasına ve kalitesine göre değişir örneğin ASUS'un şimdiki TUF serisi önceden sabertooth olarak geçiyordu aşırı sağlam ve dayanıklı ürünler üretiyorlar aynı şekilde diğer markaların da benzeri ürünleri var ama herhangi bir parçanın minimum 5+ sene ömrü var diyebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı