PC Power Supply ile akü şarj etmek

omercigerci34

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, elimde 1 adet bilgisayar güç kaynağı var, önceden evde amfi çalıştırmak için kullanıyordum, şimdilerde boşta duruyor.
Köyde 1 adet fazlalık 60ah araba aküsü var zayıfladığı için değiştirmiştik, şimdi bu aküyü piknik yapmaya gittiğimiz zaman LED aydınlatma çalıştırmak için kullanmak istiyoruz eve döndüğümüzde de şarj etmek istiyoruz, elimizdeki güç kaynağını bu iş için kullanabilir miyiz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şarj konusunda dikkatli olmak gerekir. Ayrıca uzun süre boş olarak duruyorsa sülfatlaşma başlamış olabilir. Aküyü 14,5 volt ile şarj edebilirsin. Bu değeri kolay kolay bulamazsın dc dc voltaj dönüştürücüler var onları tavsiye ederim.

Son düzenleme:
peki biz bu aküyü arabada kullanmayacağız yarı dolu şekilde işimizi görüyorsa power suppyl'nin 12v çıkışından şarj işlemi gerçekleştirebilir miyim?
bizim akü'de su yok sanırım kuru akü.

PSU'n yüksek akım verebiliyor olmalı o şekilde aküye fazla yüklenirsen zarar görebilirsin.Akünün üzerindeki etikete göre sitesinden bilgisini öğrenmen en sağlıklısı, bazılarında şarj gerilim ve akımı ile ilgili bilgi veriliyor.

XL4015 inceledim (giriş voltajı çıkış voltajından 1.5 V daha yüksek olmalıdır) böyle yazıyor 12v'yi yükseltmem lazım lazım 13.8-14.2 arası'na getirmem akımıda 1a ile sınırlamam lazım bunun için ne önerebilirsiniz
Aslında PSU'dan mavi ve turuncu kabloları (-12) - (+3.3) kullanarak 15v civarı bir çıkış alabiliyorum ama o çıkışı kullanmak ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum.

Son düzenleme:
Denklemde akım olmasa işin kolaydı ama akü ve yüksek gerilim/akım sıkıntı oluşturur. Ben sadece hazır devre kullanıyorum.

15V yüksek, 13.8'i geçmemek güvenli olur. Akü sayfasına bakman gerektiğini hatırlatayım, bazıları kapasitesinin maks. %10'u akımla, bazıları başka değerle şarj edin diyebiliyor.

19V civarı laptop adaptörü varsa XL4016 kullanabilirsin. Ya da 12V modem adaptörü vb. varsa 1-2Alık onu da XL6009 ile kullanabilirsin.

12v bi adaptör geçti elime çıkışını ölçtüm 13.3v çıkış veriyor. aküyü bununla şarj etmek istiyorum ama elektronikçiyle konuştum akü şarj etmek için trafo kullanmalısın dedi kafam karıştı swichmode deniyormuş bu adaptöre sanırım bunu kullanırsam ne olur, birde youtube'da bir video'ya denk geldim adaptöre seri araba stop lambasını bağlıyor, acaba diyot özelliği gösterdiği içinmi kullanıyor ampulu, ben ampulu her iki yöndede bağlıyorum ikisindede yanıyor anlamadım, diyot olarak kullanmak istiyorum normal diyot nasıl bağlanır veya hangi diyottan almak lazım onu bilmiyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı