Akü ile bilgisayar şarj edilebilir mi?

CAESARVLLAH

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Elimde bir tane 12V bir de 6V akü var. İkisini seri bağlayarak bilgisayarımı şarj etmeye çalıştım ama elektrik geldiği zaman şarj kesiliyor ve tekrar şarj oluyor diye durmadan bunu tekrarlıyor. Akülerin toplam çıkışını ampermetreden baktım. 7 amperi gösterdi. Bir de bilgisayarım ne kadar amper gerektiriyor diye ayarlı güç kaynağımdan baktım 3,5 amperi geçmiyor. Akü ile bilgisayar şarj olamaz mı?

Yardımcı olur mu bilmıyorum ama bazı telefonlarda kendini korumak için olan sabit voltaj ayarları var mesela dengesiz veya aşırı fazla voltaj gelince şarj almaayı kesiyor öyle bir ayar olabılır varsa kapatmayı deneyebilirsin. Araştır belki BIOS ayarlarından yapman gereken bir şey vardır

Merhaba. Elimde bir tane 12V bir de 6V akü var. İkisini seri bağlayarak bilgisayarımı şarj etmeye çalıştım ama elektrik geldiği zaman şarj kesiliyor ve tekrar şarj oluyor diye durmadan bunu tekrarlıyor. Akülerin toplam çıkışını ampermetreden baktım. 7 amperi gösterdi. Bir de bilgisayarım ne kadar amper gerektiriyor diye ayarlı güç kaynağımdan baktım 3,5 amperi geçmiyor. Akü ile bilgisayar şarj olamaz mı?
12v-220v dönüştürücü al. Öyle şarj olur.

Eğer bilgisayarın gerekli watt değerlerini karşılarsa tabii ki şarj olabilir. Akü ve bilgisayar modelini paylaşır mısınız?

Farklı voltaja sahip aküler seri veya paralel bağlanmaz. İlk hatanız orada ve kalıcı bir hasar oluşmadıysa da halinize şükredin ve tekrarlamayın bunu. Aküyle doğrudan batarya da şarj edilmez. Voltaj kapasite durumuna göre yüksek veya düşük olacaktır. Kontrollü bir şarj ortamı sağlanamaz. Araya bir regülatör koymadan o iş olmaz. Regülatörü bulmak ve maliyeti ise başka bir sorun. Şu an için tek mantıklı olan bir invertör kullanmak. Dönüşümden dolayı kayıplar olacaktır mutlaka ama cihaz ve kendi sağlığınız bundan daha önemli.

12 volt DC - 220 volt AC dönüştürücü ( inverter ) almanız lazım. Maliyet ve yarar ilişkisi dusunulurse ne kadar gerekli, size kalmış.
Eğer alırsanız da tam sinüs almanızı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı