PC soğuması için kapatmak gerekir mi?

guarw

Femtopat
Daha fazla  
Kasa kullanıyorum. PC'den çok anlamam. Riskli bir sıcaklık artışında veya yüksek bir oyun oynadıktan sonra, kasa çok sıcakken tüm uygulamaları kapatıp fanlar açık olduğundan öyle beklemek mi daha iyi; yoksa direkt kapatmak zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa kullanıyorum. PC'den çok anlamam. Riskli bir sıcaklık artışında veya yüksek bir oyun oynadıktan sonra, kasa çok sıcakken tüm uygulamaları kapatıp fanlar açık olduğundan öyle beklemek mi daha iyi; yoksa direkt kapatmak zarar verir mi?
Projeksiyonlarda da aynı şey geçerlidir. Çok ısındığı zaman direkt kapatmak yanlıştır, fanlar donanımı biraz rahatlattıktan sonra kapatmayı tercih ediniz yoksa donanımlar yüksek sıcaklıklarla başbaşa kalır, bir anda olmaz ama uzun vadede sakıncalı.

Boş vitese atıp 5 dakika bekleyip kapat.
Hızlı sıcaklık düşüşü daha yıpratır bi aleti.
Direk kapatmak = 80 derece >> 0 derece(bir anda yuksek değişiklik)
bekleyip kapatmak = 80 derece >> 50 derece >> 0 derece

Hemen kapatmayın, birkaç dakika aşırı sıcaklığın kasa dışına atılmasını bekleyin. İşlemci ve ekran kartındaki lehimler ani sıcaklık değişimlerinden zamanla hasar görebilir.

Gamidas kasa kullanıyorum içinde gamidas fan var 3 önde 1 arkada üst tarafa eklenti olarak 2 Rampage egzoz fan taktırdım.

Hocam bunlar akıllı fan kapatmak fanları da kapatacağı için bilgisayar soğuma süresini haliyle uzatır fazla sıcaklıkta bu fanlar yüksek hızda çalışmaya başlar o yüzden arka planda çalışan her şeyi kapatıp kendi haline bırakmak en sağlıklısıdır.

Geri
Yukarı