PC temizliği sonrası performans düşmesi

Dragon Slayer

Hectopat
RAM
2x8 GB 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
Sandisk Ultra 3D
Ekran kartı
6600XT
Anakart
Asus Prime B460M-K
İşlemci
10400F
Merhaba,
Bilgisayarıma yeni bir kule tipi soğutucu aldım. Montajını yapmak için sistemi açtığımda bütün bileşenleri çıkarıp temizlemek istedim aynı zamanda. Sıfırdan bütün parçaları söküp temizledikten sonra sistemi tekrar topladım. CP2077'de 1080p Ultra ayarlarda 60 FPS alırken şu an ancak 30 FPS alabiliyorum. Oyun haricinde bilgisayar masaüstündeyken dahi yavaşlamış durumda. Bu durum aşırı derecede keyfimi kaçırdı. Bütün bileşenleri tekrar çıkarıp tekrar montaj yaptım ama değişen bir şey olmadı masaüstünde sağ tıklayıp yenile demek istediğimde dahi yavaş kalıyor. Sorun ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?

CPU: 10400F.
MB: ASUS Prime B460M-K
GPU: 6600XT.
RAM: 2x8 GB 3200MHz.
SSD: SanDisk Ultra 3D 500 GB.
PSU: Sharkoon SHP V2 650W.

@Yener K. @kino @motionless ın white etiketlediğim arkadaşlar forumda bilgisine güvendiğim kişiler. Müsaitseniz yardımcı olabilir misiniz?

Temizliği nasıl yaptınız? Islak herhangi bir şey kulandınız mı?

Islak bir şey kullanmadım.
Kasa fanlarındaki tozları fırça ile temizledim.
Anakarti ve üzerindeki bütün bileşenleri söktüm. İşlemcinin üzerindeki macunu sildim. RAM'lere bir işlem yapmadım. Anakartın üzerindenki tozları fırça ile süpürdüm. Kasanın toz filtrelerini temizledim bez ve fırça ile temizledim. Güç kaynağının fanını fırça ile temizledim.
Format attım bilgisayara belki düzelir diye ama format atmak bile çok çok uzun sürdü. Sanki 2. nesil i3 bir işlemci kullanıyormusum gibi. CPU güç kablosunu kontrol ettim sorunsuz şekilde yerine oturmuş durumda. Sıcaklık değeri boşta 25-27 derece işlemci için. Anakarta ya da işlemci soketine falan mı zarar verdim de böyle oldu anlamış değilim. Hangi bileşenim de sorun var da bu denli performans düşmesi söz konusu acaba. Aşırı derecede keyfim kaçtı. Bilgisayarın kasasını görmek dahi istemiyorum maalesef :( sorunu anlayabilsem çözüm için uğraşacağım ama maalesef.

Anakarti ve üzerindeki bütün bileşenleri söktüm. İşlemcinin üzerindeki macunu sildim. RAM'lere bir işlem yapmadım. Anakartın üzerindenki tozları fırça ile süpürdüm. Kasanın toz filtrelerini temizledim bez ve fırça ile temizledim. Güç kaynağının fanını fırça ile temizledim.
Format attım bilgisayara belki düzelir diye ama format atmak bile çok çok uzun sürdü. Sanki 2. nesil i3 bir işlemci kullanıyormusum gibi. CPU güç kablosunu kontrol ettim sorunsuz şekilde yerine oturmuş durumda. Sıcaklık değeri boşta 25-27 derece işlemci için. Anakarta ya da işlemci soketine falan mı zarar verdim de böyle oldu anlamış değilim. Hangi bileşenim de sorun var da bu denli performans düşmesi söz konusu acaba. Aşırı derecede keyfim kaçtı. Bilgisayarın kasasını görmek dahi istemiyorum maalesef :( sorunu anlayabilsem çözüm için uğraşacağım ama maalesef.

Çok garip gerçekten, doğru bir şekilde temizleyip doğru şekilde takmışsınız, gerçekten garip. Umarım çözüm bulan birisi çıkar.

Hocam boşta değil de oyundaki sıcaklık nedir işlemci için?

Hocam boşta değil de oyundaki sıcaklık nedir işlemci için?

Az önce tekrar söktüm bileşenleri ve işlemci yuvası görseldeki gibi. Sanırım pinler zarar görmüş durumda :(

Dosya Ekleri

• asus prime b460m-k işlemci yuvası.jpeg
    asus prime b460m-k işlemci yuvası.jpeg
    225,3 KB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı