Pc toplamayı öğretir misiniz ?

Omfavu

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar pc toplama hakkinda çerez denilebilecek bilgi boyutum var, bana oğretir misiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir link göremedim ama ne öğrenmek istiyorsun mesela, ne kadar bütçen var.Ona göre anlatayım.
Anakart, işlemci, ekran kartı hepsinin kendisiyle uyumlu olması gerekiyor çünkü.

Parçaların uyumunu anlatayım:
1. Anakart ile işlemcinin soketlerinin aynı olması gerekiyor. Mesela; işlemci LGA1150 soket ise anakart da aynı olmalı LGA1150 soketli olmalı.
2. Anakartın yonga seti işlemciye uyumlu olmalıdır. Mesela; işlemci i5 4460 ise anakartın yonga setinin "H81, B85, H87, H97" bunlardan biri olması gerekiyor. Eğer işlemci O.C yapılan bir işlemci ise anakartın Z87, Z97 yonga setli olması gerekiyor. Mesela; i5 4690K yada sonunda K harfi olan 1150 soketli başka bir işlemci için Z97 yonga setli bir anakart takmak gerekiyor.
3. RAM uyumu; Anakart DDR3 ise RAM'in de DDR3 olması gerekiyor yada anakart DDR4 ise RAM'in de DDR4 olması gerekiyor.
Öbür parçalarda genellikle uyumsuzluk olmaz. Şimdilik bunları bilmeniz yeterli. Zaten bu forumda 1 ay takılırsanız her şeyi çözersiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı