PC toplarken en önemli parça nedir?

PC toplarken önemsiz bir parça olmaz. Hepsi bir bütün olmazsa sistem çalışmaz çünkü.

Yanlış anlamışsın mevzuyu demek istediğim elbette vardır bazen kısılacak bir yer. Mesele genelde düşük bütçeli sistemlerde ekran kartı yerine APU topluyorlar R3 2200G ile ileride yükseltirsin diye ama sonuçta o işlemcide değişecek bu sefer o insanın yaptığı masraf boşa gidecek en azından ekran kartları çok daha kolay satılıyor ikinci elde mesela.

Yanlış anlamışsın mevzuyu demek istediğim elbette vardır bazen kısılacak bir yer. Mesele genelde düşük bütçeli sistemlerde ekran kartı yerine APU topluyorlar R3 2200G ile ileride yükseltirsin diye ama sonuçta o işlemcide değişecek bu sefer o insanın yaptığı masraf boşa gidecek en azından ekran kartları çok daha kolay satılıyor ikinci elde mesela.
Kısılabilecek yeri soruyorsan bence depolama.

Kesinlikle işlemci. İşlemciniz iyi olmadı zaman ilerde ekran kartı güncellemesi yaptığınızda darboğaz yüzünden oyun oynamak zulüm oluyor. Bknz: Benim 2016 da i7 7700k yerine i5 6600k almamdaki hatam gibi. Aradaki fiyat farkıyla hem ssd hem de sıvı soğutma almıştım ama şimdi Çoğu oyundan Darboğaz yüzünden çile çekiyorum.

Hepsi eşit derecede önemli. Ekran kartını arttırırsan bir şeyden kısmak zorunda kalacaksın. Hepsi denge ve nizam içinde olmalı :D

Hepsi eşit derecede önemli. Ekran kartını arttırırsan bir şeyden kısmak zorunda kalacaksın. Hepsi denge ve nizam içinde olmalı :D

Peki sizce APU dengeli bir sistem mi oluyor. Ben görünce tiksiniyorum APU'dan ileride ekran kartı takarsın diyorlar herhalde R3'e RTX3090 takacaklar nasıl bir ileri görüşlülükse.

Peki sizce APU dengeli bir sistem mi oluyor. Ben görünce tiksiniyorum APU'dan ileride ekran kartı takarsın diyorlar herhalde R3'e RTX3090 takacaklar nasıl bir ileri görüşlülükse.

Belli bir dereceye kadar takılabilir. APU düşük bütçede mantıklı geliyor bana. Belli derecede oyun oynatabilir.

Ekran kartı, işlemci, RAM'ler, anakart, depolama birimi, Power Supply ve hatta kasanın kendisi bile önemli. Ben ağırlıkla oyun oynayan bir kullanıcı olduğum için ekran kartına fazla bütçe ayırmıştım yıllar evvel. Fakat bilgisizlik sonucu topladığım sistem beni iki yıl götürmedi bile. İşlemcim darboğaz yaptı ekran kartını tam verimde kullanamadım. Anakart da sistemdeki en önemli parçalardan birisi, sistemi ne kadar uzun süreli kullanabileceğinizi belirleyen parçadır aslında. Anakart ne kadar upgrade destekliyorsa donanımı zaman ilerledikçe o kadar güncel tutabilirsiniz. AMD bir sistemde kesinlikle RAM frekansları çok önemlidir. Depolama birimi olarak alacağınız SSD'nin okuma ve yazma hızları çok önemlidir. Power Supply sistemi besleyebilmeli ve güvenilir bir markadan alınmalıdır. Verimlilik sertifikası çok bir şey ifade etmez. Kasanın kendisi de hava akışını iyi yapabilen bir tasarıma sahip olmalıdır. Sistem toplamak zincir gibidir en zayıf halkası kadar güçlüdür. Bu saydıklarımdan birisi kötü bir seçim olursa sistem de tam verimde çalışamaz. Sadece kullanım amacına göre bazı parçalara gereksiz para vermekten kaçınabilirsiniz. Fakat yine de çok araştırarak testler yaparak toplamalısınız.

Geri
Yukarı