PC Upgrade'ye hangi parçadan başlanmalı?

Gwiazdka

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Anakart: MSI Z170A PRO / İşlemci: Intel i7 6700k / RAM: Corsair Vengeance 16GB(2x8) 2800MHz / Ekran Kartı: Asus ROG STRIX GTX 1070 / HDD: Seagate 1TB 7200RPM / SSD: Corsair LE serisi 240GB / Kasa: Zalman NEO Z11 700W / Monitör: Asus VP247 / Mouse: Razer Deathadder Chroma 10.000 DPI / Klavye: - / Soğutucu : Cooler Master MasterLiquid 240 / Kulaklık : Corsair HS70 (Carbon) Wireless

Şu anda kullandığım bilgisayarımın özellikleri bu şekilde olup yavaş yavaş parçaları değiştirmeyi düşünüyorum. Sizce değişikliklere hangi parçadan başlamalıyım? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önemli olan bilgisayarda yaptığınız şeyler, yani kullanım amacınız. Genelde oyun oynuyorsanız ekran kartından başlayabilirsiniz. Grafik işleriyle uğraşıyorsanız SSD ve işlemci geliştirilebilir. Server sistemlerle çalışıyorsanız ram ve işlemci vs.. gibi

Bu parçaları değiştirmeyi düşünme sebebin ne ise ona göre tavsiye verelim. Hızından memnun değilim, tipinden memnun değilim gibi bir memnuniyetsizlik yoksa hiç değiştirme. Hobi olarak yapacaksan az bir performans artışı sağlar ama milyarlar kaybedersin çünkü şuan 6700k ikinci elde fiyat performans sistemlerinden. Ekran kartını gtx 1080 yapmak istesen bile cebinden 750 tl civarında bir para çıkacak inan değmez.

Genel anlamda beni upgrade yapmaya iten bir kaç şey oldu.

1- Kasanın kendi havalandırmasından memnun değil gibiyim. İnanılmaz toz topluyor gibi hissediyorum.
2- Bazı konuların altındaki yorumlarda ve videolarda benim sistemimle benzer özelliklerde ya da daha kötü olduğu halde bazı oyunlarda benden daha fazla FPS alan arkadaşlara rastladım.
3- Ekran kartımın HDMI ve D-port girişleri olmasına rağmen monitörümde bu girişlerin olmamasından dolayı DVI kullanıyorum. Bundan ötürü sanki görüntüde bazı problemler yaşıyor gibiyim. Bu durum FPS'e etki ediyor mudur?

Sistemimde BIOS'da dahil olmak üzere bütün güncellemeler yapılı. GTX 10XX serisi çıktığı zaman almıştım. İlk zamanlarında W10 ekran kartımın driverı konusunda problem yaratmıştı ve nvdia forumlarına baktığımda aynı sorun başkalarında da vardı. Bu yüzden W8.1'e geri dönüş yapmıştım. Şu anda hali hazırda 8.1 kullanıyorum. Ama bunun performansa bu kadar etki edeceğini düşünmüyorum.

Bu bilgiler ışığında şimdi tekrardan öneri alabilirim sanırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı