PC'de Yüksek Isı ve Ses Değerleri

Ama eğer fanı ayarlamazsam çok oluyor.

Fan'ı %35'e çeksen bile yük bindiğinde zaten otomatik olarak artacaktır. Otomatik ayarı kapatırsan ancak sürekli %35'te çalışır. Ancak böyle de sıcaklık artacaktır. Burada Sapphire'in sık görülen bir sıkıntısı var işte. Bende ASUS R9 280X vardı, 72 dereceye çıktığında fan %41 ile çalışıyordu. Ancak Sahpphire'de %56 'da olmasına rağmen 72 derece. Boşta ses çıkarmıyorsa sıkıntı yok. Yükte de birazcık sese katlanacaksınız artık. Oyun oynarken kulaklık vs. kullanıyorsanız o ses duyulmaz zaten.

Fan'ı %35'e çeksen bile yük bindiğinde zaten otomatik olarak artacaktır. Otomatik ayarı kapatırsan ancak sürekli %35'te çalışır. Ancak böyle de sıcaklık artacaktır. Burada Sapphire'in sık görülen bir sıkıntısı var işte. Bende ASUS R9 280X vardı, 72 dereceye çıktığında fan %41 ile çalışıyordu. Ancak Sahpphire'de %56 'da olmasına rağmen 72 derece. Boşta ses çıkarmıyorsa sıkıntı yok. Yükte de birazcık sese katlanacaksınız artık. Oyun oynarken kulaklık vs. kullanıyorsanız o ses duyulmaz zaten.
270X Dual-X'i başarılı baya ;)

%35 de hiçbir sıkıntım yok. Lakin yükte de artık çok ses olmuyor. Otomatik fanı da kaldırdım böyle çok iyi oldu.

Kasanın kapağı açık mı duruyor? Kasa markası modeli nedir? Fanlarınızın markası nedir? Ses duymanız normaldir. Kasa bu içinde 5 tane fan var. Sıcaklık artmasıyla fanları çalıştırıp ses yapar. Düşürmenin yolları ise;
  1. Fanların hava çekmesini yada vermesini engelleyen ( Masanın arka uzantısı, duvara çok yakın durması gibi) nesneleri kaldırın, kasayı uygun bir yere koyun.
  2. Fanlarınızı kontrol edin. Çok tozlu ise havayı iyi iletemez.
  3. Ek fan takın. Daha gürültülü olmaz. Daha çok hava alındığından sıcaklık artışını engeller. Sıcaklık artışı engellenince yüksek devirlerde çalışmaz gürültü de yapmaz.
  4. Sıcaklık değerlerin normal. Sen birde benim eski kasamı görecektin :)
  5. Hiç bir iş yaparken sistem tam yükte olmaz zaten. Dolayısıyla o kadar da ses olmaz.

Fan hızını artıracaksın ses de olsa yapacak bir şey yok.
Ama bu kartta bir bozukluk olduğunu göstermez mi ? Sapphire TriXX programını indirdim. Oradan Fan hızlarını otoya aldım tekrar. Ve AMD CCC ile Graphics OverDrive'ı etkinleştir tikini işaretledim.
Adsız.png

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı