PC'deki 30FPS ile konsollardaki 30FPS aynı mı?

Hem PS4 hem de PC de birçok oyun deneyimlemiş biri olarak ikisi de 30 FPS. Konsolda daha akıcı olmasının sebebi kolla oynadığımız için PC de de 30 FPS sabitleyip kolla oynarsanız aynı hissiyatı alırsınız.

Konsol 30 FPS daha akıcı vs palavra. İkisi de saniyede 30 kare çiziyor.
Hayır, olay konsolda kareler arasındaki zamanın eşit olması. Bilgisayarda istersen 120 fps aldığın oyunu 30'a sabitle; bırak kareler arasındaki zamanın eşit olmasını 28, 29, 30, 31, 32 değerlerini göreceğinizden konsol kadar stabil olmuyor.

Hayır demek istediğim her türlü 30FPS 30FPS'dir ama konsolda daha akıcı hissedersiniz çünkü mouse ile birden döndüreibldiğiniz alanı konsol ile yavaş döndürüyosun örnek olarak gözünü birden sağa çevirirsen 1 FPS gibi hissedersin ama yavaş yaparsan 30FPS gibi hissedersin.
Konsoldaki 60 fps de daha iyi. Bilgisayarda asla aynı stabilitede olmuyor. Olsa bile kareler arasındaki zaman eşit değil.

Arkadaşlar Xbox Series S alabilirim. Daha önce hiç konsolum olmadı. Merak ettiğim PC'deki gibi 30FPS'de kasan bir görüntü mevcut mu konsollarda? Yoksa optimize mi?
Ben de 2018 de sizin gibi denemek için ps4 slim almıştım. Yani sırf denemek için bile alınır. Soruya gelince 30 fps ve kasma olmaz. Çünkü oyunlar konsola göre optimize edilir. Ama ne olur grafik kalitesi bir bilgisayar gibi tatmin etmiyor.

Daha akıcı diye bir şey yok 30 FPS her yerde 30 FPS'dir. Akıcı hissettirmesi kişiden kişiye göre değişir. Ben eskiden çoğu oyunu 30FPS oynardım 30 FPS bana akıcı gelirdi ama 20 15'e falan düştüğü zaman kasıyor derdim gözüm 30FPS'ye alıştığı icin. Şimdide 60 FPS'den düşük almıyorum çoğu oyunda o yüzden 45 50'ye düşsün kasıyor hissi geliyor. Ve oynadığın ekranın Hz de etkiliyor tabii Windows'u 144Hz kullanırken oyunlarda 60FPS alınca başta kasıyormus hissi geliyor.

Beğenmedim diyen 16 kişi 30 = 30 olduğunu bilmiyor herhalde onlara göre 30 35e de 40a da eşit olabilir herhalde.
Yanılıyorsunuz bu konuda. Sayısal değer olarak 30 heryerde 30 olabilir ama akıcılık anlamında yani uygulamada öyle olmuyor. Bunu gerekçeleri ile anlattım. Yıllardır PC ve konsol kullanıcısıyım, 30 FPS ve 60 FPS birçok oyun oynadım. Tecrübelerime dayanarak konuşuyorum. Konsol oyunları 30 FPS'de daha pürüzsüz kesinlikle.

Son düzenleme:
Kesinlikle değil, denemek için bilgisayarımı 4K çözünürlüklü bir televizyona bağlayıp 4K ultra ayarlarda FIFA 23 oynadım. Kesinlikle Xbox One S'de oynadığım 30FPS FIFA kadar akıcı bir deneyim sunmuyor kareler takıla takıla geliyor. Oyun 30-35FPS arası çalışıyordu

Arkadaşlar hayal dünyasında yaşamayalım God of War, Last of Us, Tsushima bitirdim PS4 Pro'da hepsinde de gayet stutter yaşanabiliyor. Belki giriş seviyesi bir ekran kartı ile karşılaştırınca PC'de daha fazla olabilir.

Konsolda 60 FPS deneyimleyince yine konsoldaki 30 FPS oldukça kötü geliyor göze. Hele ki Spider-Man vb. bir oyundan bahsediyorsak Youtube videolarında bile belli oluyor bu fark. Öte yandan PC'nin 30 FPS'i ile konsolun 30 FPS'i arasında çok fark var. PC'de gözün alışsa bile bir miktar kasıyormuş hissi kalmaya devam ediyorken konsolda bir kere gözün alışınca neredeyse hiç fark edilmiyor.

Konsollarda optimizasyon daha iyi olduğu için 30 FPS PC'ye göre daha akıcı.

Teşekkürler arkadaşlar bilgi için. En çok korktuğum şey PC'de +60FPS'e alışmış olduğum için 55FPS'i bile hissediyordum. Konsol da 30FPS yapamazdım. Akıcıymış dediğiniz gibi (henüz almadım baya araştırdım). PC'de zorlanan oyunları Series S ile yatarak oynarım artık :)

Yeni konular

Geri
Yukarı