PC'den güçlü ses almak için ne yapılmalı?

İki basamaktan oluşuyor merak ettiğin konu:
1 - İyi bir ses kartıyla iyi bir amfiye çıkış vermen, alabileceğin en kaliteli kablolar ve elektrik sistemleriyle koruyarak sistemi, oradan iyi bir kulaklık veya monitör setine çıkış alabilirsin. Giriş için iyi bir kayıt mikrofonu gerekli.
2- Bilgisayardan dinleyeceğin bütün müziklerin en düşük Mp3 320 < Flac < DTS olarak kayıtlarına sahip olman gerekli.

@izmirkartali'nin bahsettigi konu, eskiden walkman'lerde kulaklıkla dinlerken, arkadan gelen walkman'in veya discman'in motor sesinin yansıması, sen eğer bahsettiğim sette ana sistem çıkışlarını amfiye verdiğinde benzer bir background-noise ile karşılaşırsan bunu dengelemek için elektrik aksamı, kablolama ve en sonunda da amfide EQ ile bunu dengelemek için çabalayabilirsin.

Bazı sesler çok iyi sistemlerde özellikle öne çıkabilirler, bunları görmezden gelebilirsin veya fark edersen, uzun bir deneme yanılma yöntemiyle belki çözebilirsin.

Bütçe varsa güzel bir ses kartı veya DAC alabilirsiniz ama o kulaklık için bu harcama gereksiz olur. Derseniz ileride daha iyi bir kulaklık alırım o zaman başka. Bir diğer secenek olarak apo indirin PC'ye oradan gerekli EQ ayarlarını yapın fark edilir iyileşme olabilir.

Bilgisayardan yüksek kalitede bir ses çıkışı almak istiyorsan kullandığın tüm parçalar birbiriyle uyumlu olmalı. Bütçen ne kadar fazla ise o kadar iyi ses alırsın bu işin donanım olarak sonu yok.

1- Öncelikle sesi yüksek kalitede verebilecek bir kulaklık veya anfi-ses sistemi lazım.​
2- Bit derinliği ve frekansı yüksek kaliteli bir ses kartı lazım ( kulaklık veya anfi-ses sistemi ile tam performans verebilecek)
3- Bağlantı kabloların kalitede olması lazım. Kesinlikle dönüştürücü kullanılmamalıdır. Mümkünse 3.5mm giriş kullanılmalıdır.
4- Bilgisayardan ne dinliceksen onun yüksek bit derinliği, frekansda ve doğru SNR oranı ile kaydedilmiş olması lazım. 24bit 48Khz ve üstü yüksek kalite için gayet yeterli iken galiba şu anda dijitalde en yüksek kayıt 32 Bit 384KHz de alınabiliyor.
5- anfi-ses sistemi kullancaksan odanın ona göre olması lazım.
6- Donanım iyi değilse ses yazılımları kullanarak bu açıklık kapatılmaya çalışılmalıdır. ( bu yöntem ses kalitesini doğrudan değiştirmez ama kullandığımız ekipmanlar kötü olduğundan gürültüleri, tızz ve bassları ve benzerlerini farklı filtrelemeler ile belli bir ölçüde değiştirebiliriz ).

İyi bir ses kalitesi istiyorsan nisbeten kaliteli bir kulaklık veya ses sistemi alman amatör düzeyde işini görür. Anakartın üstündeki ses kartı gayet yeterlidir. Çünkü gerçekten ses kalitesinin arttığını hissedebilmen için iyi bir ses kartı şu an 5.000 TL iyi bir anfi-ses sistemi en az 20.000 veya iyi bir kulaklık en az 20.000 TL bunlara ek ıvır zıvır da var. Ve bunların hepsini aynı anda sahip olman lazım. Ve bunlara sahip olsan bile tam olarak kullanamıyorsun çünkü gündelik hayatta kullandığımız ses formatlarının kayıt seviyesi gayet düşüktür.

Herkese çok çok teşekkür ediyorum. Hepiniz istediğim türden cevaplar vermişsiniz fakat neden bilgisayar tarafı bu kadar ilginç? Ben 2000₺'ye aldığım telefon ile piyasadaki en pahalı telefonlara denk bir ses kalitesi alabiliyorken. Bunu neden masaüstü platformunda yapamıyorum? Örnek vermek gerekirse:
Yeni çıkan Xiaomi 12pro ve KZ ZEX PRO kulaklığımla müzik dinlediğim zaman ne flac'da ne de mp3'de herhangi bir fark sezemedim (note10 pro ile arasında). Aklıma da şu geldi: bazı telefonların empedans oranı ile kulaklıklar uyuşmadığı için çok yetersiz sesler veriyor. Buna çözüm olarak da taşınılabilir aux ampflikatörler var. Bunlardan birini PC için almak mantıklı olur mu? Daha önce sesi daha iyi hale getirebilmek için birçok yazılımı denedim fakat hiçbiri beni tatmin etmedi. PC'den Flac dinlemeyi de çok denedim. Netice aynı. Ayrıyeten yanlış anlaşılmış olabilirim diye söylüyorum. Stüdyo kalitesinde bir sese ihtiyacım yok. Genelde Dubstep veya rap dinlerim. Ve isterim ki telefonda dinlediğim kadar PC'de de aynı tadı alayım. Kulaklığımı da çok amatör diye değerlendirmişsiniz. Müzik dinlemek için daha ötede ne var çok merak ediyorum. Tekrardan teşekkürler. (Bütçem de en fazla 300 - 500 bir şey. Eğer bir şeye yaramaz derseniz; elden bir şey gelmiyor demektir.)

Herkese çok çok teşekkür ediyorum. Hepiniz istediğim türden cevaplar vermişsiniz fakat neden bilgisayar tarafı bu kadar ilginç? Ben 2000₺'ye aldığım telefon ile piyasadaki en pahalı telefonlara denk bir ses kalitesi alabiliyorken. Bunu neden masaüstü platformunda yapamıyorum? Örnek vermek gerekirse:
Yeni çıkan Xiaomi 12Pro ve KZ ZEX Pro kulaklığımla müzik dinlediğim zaman ne FLAC'da ne de MP3'de herhangi bir fark sezemedim (Note10 Pro ile arasında). Aklıma da şu geldi: Bazı telefonların empedans oranı ile kulaklıklar uyuşmadığı için çok yetersiz sesler veriyor. Buna çözüm olarak da taşınılabilir AUX ampflikatörler var. Bunlardan birini PC için almak mantıklı olur mu? Daha önce sesi daha iyi hale getirebilmek için birçok yazılımı denedim fakat hiçbiri beni tatmin etmedi. PC'den FLAC dinlemeyi de çok denedim. Netice aynı. Ayrıyeten yanlış anlaşılmış olabilirim diye söylüyorum. Stüdyo kalitesinde bir sese ihtiyacım yok. Genelde Dubstep veya rap dinlerim. Ve isterim ki telefonda dinlediğim kadar PC'de de aynı tadı alayım. Kulaklığımı da çok amatör diye değerlendirmişsiniz. Müzik dinlemek için daha ötede ne var çok merak ediyorum. Tekrardan teşekkürler. (bütçem de en fazla 300 - 500 bir şey. Eğer bir şeye yaramaz derseniz; elden bir şey gelmiyor demektir.)

Hocam kullandığınız kulaklığı bilgisayarınızın anakartındaki ses çıkışına bağlayıp bir de öyle deneyin. Anakartlar genelde 16 bit 44.1-48Khz ile sesi işler. Bilgisayardan alabileceğiniz en iyi sesi alırsınız. Genelde kulaklık bilgisayar kasası önündeki kulaklık girişine veya 30 TL'lik bir ses kartı ile bağlanır (bende böyle kullanıyorum) bu ses kalitesini düşürebilir.

Telefonlar için durum farklı;
Telefonlarda yüksek kalite ses alınabilir bunun için kullandığın telefonun ses ile ilgili sertifikalarına bakabilirsin orada yazar. Note10 Pro da Hi-Res yani yüksek kalite ses vardır yani normal bir PC anakartının verdiği sesden daha iyi ses verir. Ama tam olarak kaç bit ve frekansda verdiğini bulamadım.( Telefon ses sertifikaları ve telefon ses donanımları hakkında bilgim yüksek değil ).Bu arada telefondan dinlediğin FLAC ve MP3 arasındaki farkı anlayamiyorsan bunun birçok sebebi olabilir.

1. Hi-Res aktif olmayabilir.
2. Dinlediğin müzikden dolayıdır.
3. Dosya formatı FLAC olmasına rağmen o müziğin gerçek FLAC kaydı değildir.
4. Kulaklığın yüksek bit ve frekansda ses veremeyebilir.
5. Kulaklığın yüksek bit ve frekansda ses verse bile kalitesi yetmiyebilir.
6. Duyma yetin arasındaki farkı anlayamayabilir.​

Hocam kullandığınız kulaklığı bilgisayarınızın anakartındaki ses çıkışına bağlayıp bir de öyle deneyin. Anakartlar genelde 16 bit 44.1-48Khz ile sesi işler. Bilgisayardan alabileceğiniz en iyi sesi alırsınız. Genelde kulaklık bilgisayar kasası önündeki kulaklık girişine veya 30 TL'lik bir ses kartı ile bağlanır (bende böyle kullanıyorum) bu ses kalitesini düşürebilir.

Telefonlar için durum farklı;
Telefonlarda yüksek kalite ses alınabilir bunun için kullandığın telefonun ses ile ilgili sertifikalarına bakabilirsin orada yazar. Note10 Pro da Hi-Res yani yüksek kalite ses vardır yani normal bir PC anakartının verdiği sesden daha iyi ses verir. Ama tam olarak kaç bit ve frekansda verdiğini bulamadım.( Telefon ses sertifikaları ve telefon ses donanımları hakkında bilgim yüksek değil ).Bu arada telefondan dinlediğin FLAC ve MP3 arasındaki farkı anlayamiyorsan bunun birçok sebebi olabilir.

1. Hi-Res aktif olmayabilir.
2. Dinlediğin müzikden dolayıdır.
3. Dosya formatı FLAC olmasına rağmen o müziğin gerçek FLAC kaydı değildir.
4. Kulaklığın yüksek bit ve frekansda ses veremeyebilir.
5. Kulaklığın yüksek bit ve frekansda ses verse bile kalitesi yetmiyebilir.
6. Duyma yetin arasındaki farkı anlayamayabilir.​
Değindiğin her noktayı zaten daha öncesinde kontrol etmiştim. Dediklerinin hiçbiri telefondaki aldığım sese yaklaşmasını bile sağlayamıyor. Yine de teşekkürler, bilgilendirici oldu.

Ben 2000₺'ye aldığım telefon ile piyasadaki en pahalı telefonlara denk bir ses kalitesi alabiliyorken. Bunu neden masaüstü platformunda yapamıyorum? Örnek vermek gerekirse:
Yeni çıkan Xiaomi 12pro ve KZ ZEX PRO kulaklığımla müzik dinlediğim zaman ne flac'da ne de mp3'de herhangi bir fark sezemedim (note10 pro ile arasında).
Hımm...
Xiaomi Pro 12 - bluetooth 5.2 üzerinden KZ ZEX PRO kullanıyorsun, hangi platformdan dinliyorsun mesela? O platformun verdiği ses kalitesi nedir?

Bilgisayarındaki bluetooth versiyon kaç ve bağlayıp kullandın mı?

Hımm...
Xiaomi Pro 12 - bluetooth 5.2 üzerinden KZ ZEX PRO kullanıyorsun, hangi platformdan dinliyorsun mesela? O platformun verdiği ses kalitesi nedir?

Bilgisayarındaki bluetooth versiyon kaç ve bağlayıp kullandın mı?
Bluetooth demedim. Type-c ile kullandım. Platformu da belirtmeme gerek yok. Mp3 ve Flac dinledim. Her nasıl dinlersem dinlemiş olayım; bir yerde amiral gemisi bir yerde fiyat performans ürünü var. Bu soruyu sormandaki mantığı anlamış değilim. Bilgisayardan da kablolu olarak kullanacağım. Kablosuzu pek tasvif etmiyorum.

Belirtmeyi unuttum. Dönüştürücü kullanmadım. Direkt gümüş kablo ile...

Yeni konular

Geri
Yukarı