Çözüldü PCI-e 3.0 mı kullanıyorum, PCI-e 4.0 mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

apple3bule4

Decapat
Merhaba arkadaşlar 1 ay önce falan RX 6500 XT ekran kartlı sistem aldım biliyorsunuzdur ekran kartı PCI-e 4.0 da tam performans çalışıyor. Anakartım işlemcim her şeyim destekliyor. Görev Yöneticisi performans kısmında ekran kartım PCI veri yolu 3 olarak görünüyor BIOS'a girdiğimde de en fazla PCI-e gen 3 vardı BIOS'u güncellemem mi gerek yoksa PCI-e 4 mü kullanıyorum? Sadece yazılımsal olarak mı böyle görünüyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Auto seçili ama 4 niye yok anlamadım.

Bunun sebebi anakarta 10. nesil işlemci de takılabiliyor olması, 10. nesil işlemci takıldığında 4.0 moduna zorlayamaz sistem yuvayı. Bu yüzden Auto olarak bırakıyorlar ki sistem işlemciye göre karar versin.

Siz de 11. nesil kullandığınız için 4.0 modunda kullanabilirsiniz Auto ile, herhangi bir sıkıntı yok.
Anakart ve işlemci nedir? Ekran kartı hangi slota takılı?

İki donanımın da PCI-e 4.0 desteği var, BIOS'u güncelleyip tekrar bakın isterseniz.

Görev yöneticisinde veri yolu 3.0 olarak görünüyor ben de BIOS da biraz gezdim PCI-e gen diye bir şey vardı en fazla 3 görünüyordu.

Başka ne var? Auto var ise PCI-e 4.0 olur o.

Auto seçili ama 4 niye yok anlamadım.

Bunun sebebi anakarta 10. nesil işlemci de takılabiliyor olması, 10. nesil işlemci takıldığında 4.0 moduna zorlayamaz sistem yuvayı. Bu yüzden Auto olarak bırakıyorlar ki sistem işlemciye göre karar versin.

Siz de 11. nesil kullandığınız için 4.0 modunda kullanabilirsiniz Auto ile, herhangi bir sıkıntı yok.

Çözüm

Geri
Yukarı