PCI-E 3.0 vs 4.0

Emretkkn

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar ASUS'un B450 TUF Gaming modeli anakartını ve Sapphire Nitro+ 5700XT ekran kartını satın aldım. Fakat aklıma bir şey takıldı. Anakartın üzerinde PCI Express 4.0 slotunun olmadığını fark ettim. Oyun performansı konusunda bir sıkıntı yaşar mıyım? İki slot arasında belirgin bir FPS farkı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Henüz PCI-e 4.0 kullanan Ekran kartı yok.
Piyasadakiler(Ekran kartları) 3.0 yani şu an Anakartın 3.0 ile 4.0 olması arasında fark yok diyebilirim.

Ama ileride çıkacak olan kart mutlaka 4.0 olacaktır. İleri kartlar için önü açık olsun istiyorsanız PCI-e 4.0 destekli bir Anakart alabilirsiniz. Yeni NVMe SSDler için de PCI-e 4.0 kullanılacak.

-- Düzeltme
PCI-e 4.0 kartlar piyasada varlar...

Son düzenleme:
Henüz PCI-e 4.0 kullanan Ekran kartı yok.
Piyasadakiler(Ekran kartları) 3.0 yani şu an Anakartın 3.0 ile 4.0 olması arasında fark yok diyebilirim.

Ama ileride çıkacak olan kart mutlaka 4.0 olacaktır. İleri kartlar için önü açık olsun istiyorsanız PCI-e 4.0 destekli bir Anakart alabilirsiniz. Yeni NVMe SSDler için de PCI-e 4.0 kullanılacak.
Aldığım ekran kartının özelliklerinde PCI-E 4.0 yazıyor. Bu kartı 3.0 da kullanabilir miyim?
Adsız 4.png

Aldığım ekran kartının özelliklerinde PCI-E 4.0 yazıyor. Bu kartı 3.0 da kullanabilir miyim?
Eki Görüntüle 460911
Ohh. Sanırım yanıldım. 5700XT PCI-e 4.0 bir kart.
Yani 4.0 Anakart ile kullanmanız daha iyi olacaktır. Ancak PCI-e çok hızlı bir arabirim.
PCI-e 2.0 slotu bile çoğu ekran kartının istediği bant genişliğinden daha fazlasını sağlayabiliyor.

Özetle. 4.0 destekleyen bir kartı PCI-e 3 hatta 2 ye bile takıp kullanabilirsiniz.
PCI-e 3.0 Hali hazırda gayet hızlı bir arabirim olduğu için 5700XT gibi bir kartta dar boğaz yapmayacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı