PCI Express 2.0 slota PCI Express 3.0 Ekran kartı takarsam verim alır mıyım?

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Ben yeni bir bilgisayar toplamak istiyorum ancak seçtiğim ekran kartının VGA Slotu PCI Express 3.0 destekliyor. Almak istediğim anakart ise PCI Express 2.0 destekli. Ben bu ikisini alırsam ekran kartından tam verim alabilir miyim? Topladığım bilgisayarın özellikleri ise şöyle; ASUS M5A97 anakart, SAPPHIRE HD7850 ekran kartı, FX X8 8320 Soket AM3+ işlemci ve G.SKILL 8GB 1866 MHZ RAM. Bu sisteme ne kadarlık bir güç kaynağı yeterli olur?

PCI Express hem geriye, hem de ileriye dönük bir mimari. Yani PCI Express 1.0 portuna 3.0 bir kart takabileceğin gibi 3.0 portuna 2.0 bir kart da takabilirsin. Performans konusunda hiçbir sorun yaşamazsın zira HD 7850, PCI Express 3.0’ın tam gücünü kullanabilecek bir ekran kartı değil. Ancak bir GTX 690 veya HD 7990 takıyor olsaydın, belki bi’ %5 performans kaybı yaşardın. Yani PCI Express 2.0 arabirimi piyasadaki bütün ekran kartlarının gücünü karşılayacak kapasitede bir arabirim. Toplayacağın sistem için 600W 80 Plus bir PSU yeterli olacaktır. Anakartın yenilenmiş R2.0 olması gerektiğini de belirteyim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı