PcKolik hazır sistemdeki işlemcinin jelatinini sökmemiş!

mrtkzgl

Hectopat
Ağustos ayında PcKolik üzerinden R5 5600 RTX 4060 Ti 120mm sıvı soğutuculu sistem almıştım. Aldığım günden beri CPU sıcaklıkları 90 dereceye yaklaşmaktaydi. Yaz aylari, normaldir, 120mm sıvı soğutucu dandik herhalde keşke almasaydım diye diye kendimi dün akşama kadar denediğim envayi çeşit undervolt işlemi ile oyaladim.

Dün akşam soğutucuyu çıkarıp elimdeki kaliteli olduğunu düşündüğüm Cooler Master termal macunu sürmeye karar verdim ve kasayı açtım. Soğutucu bloğu söktüm. Bir de ne göreyim. Blok üzerindeki jelatini çıkarmamışlar. Ben termal macun surulmemis olabilir derken böyle bir şey hiç beklemiyordum. Neyse, jelatini söktüm ve mis gibi macunu sürdüm. İslemciyi oturttum, blogu takmaya çalışıyorum yok oturmuyor. Bir baktim ki işlemci kolu dik. Eyvah dedim gitti işlemci. Soğutucu blogun altina o kadar kuvettli yapışmış ki yaklaşık 10 tane de pin yamulmuş. Kafamdan aşağı kaynar sular boşaldı. Yeni yıla PcKolik'e söve söve girdim. Yamulan pinleri türlü materyal kullanarak; jilet, kartvizit, katlanmış kağıt, toplu iğne ile terleye terleye düzelttim. Taktim yerine ve tekrar macun, soğutucu blok montaji ve koşa koşa enerji vermeye...merakli bekleyiş... Acaba acilacak mı? Verdim enerjiyi. BIOS ekrani karşıladı. Yeni CPU takıldı falan tüh dedim tanımadı CPU'yu. Can havliyle F1 yazısını gördüm, okumadan bastım olan oldu diyerek.

Çok şükür masaüstümü görüp derin bir nefes aldım. Hemen sicagi sicagina Cinebench 23 testi patlattım. 87 derece olan PC default BIOS ayarları ile 57 dereceyi gördü test aşamasında. Basit bir jelatin 30 derece fark ediyor. Bunları niye anlattım derseniz hazir sistem alan arkadaşlara belki faydasi olur.

Geçmiş olsun. Hazır sistemlerde bu gibi durumlarla nadir olsa da karşılanabiliyor. Sistem ilk alındığında sıcaklık testleri yapılmalı, herhangi bir gariplik varsa sıcağı sıcağına montaj kontrol edilmeli.

Geri
Yukarı