PC'nin harcadığı elektrik nasıl hesaplanır?

Tüm sisteminizi yazarsanız sizin TL hesabından hesaplayabilirim.
Hocam benimkini hesaplarmısınız ?
Gtx 1650 oc gddr6 fabrika çıkışlı oc
Ryzen 3 3100 3.9 ghz ( stock, oc yapılmadı)
Corsair marka 550w +80 psu
XPG 8x2 3000 mhz ram
Gigabyte B450 M S2H anakart
144 Hz gamebooster gb2461cf monitör.
Bilgisayar günde yaklaşık 10 saat açık kalıyor. Cs go tarzı oyunlar oynuyorum. Yaklaşık 5-6 saat oyun oynuyorum diyebilirim. Şimdiden teşekkürler.

Belli değil. Oda sıcaklığından kullanılan algoritma ve programın verimliliğine kadar her şey tüketimi etkiler.
Biliyorum. Devasa farklar olmayacağı için onları hesaba katmıyorum bile. Kendimden örnek vereyim, fabrika verilerine göre hesapladım; hesabımdan 7 TL daha fazla geldi ay sonunda. Dediğim gibi, fikir oluşması açısından belli olacaktır az çok.

@-yunus-Emre Sizin dediğiniz değerleri biraz daha fazla alarak hesapladım, aşağı yukarı 30-45 TL oluyor aylık maliyeti. Tabii en küçük bir şey bile bunu birazcık da olsa değiştirebilir.
İmzana katılıyorum.
Kendime ve arkadaşlarıma uyguladım dediğim gibi. Küçük miktarlarda sapma oldu sadece.

En küçük şeyden kastınız nedir ?
Mesela oyun oynama saatinizi düşürdünüz diyelim, veya ekran kartı sürücüsüne güncelleme geldi ve güç tüketimi düştü veya arttı. Bu tarz durumlarda dediğim gibi küçük de olsa değişimler olabilir. Size söylediğim miktar en kabaca hesap, tekrar ediyorum. Ayrıca aylık 120 TL mümkün değil. Ekran kartınız çok az güç kullanıyor zaten. Sisteminiz yük altında en fazla 250W kullanıyor fabrika verilerine göre.
0.72 olarak biliyorum ama? Geçen baktığımda öyle görmüştüm.

Geri
Yukarı