Bilgisayarımın harcadığı elektrik

Constantine

Kilopat
Arkadaşlar devlet lojmanlarında kalıyoruz ve elektrik faturamız 2 ayda bir geliyor. Zaten yaklaşık 100 lira kafadan vergi ödüyoruz. Sormak istediğim soru imzamda yazılı olan sistemim ne kadar elektrik harcıyor. Bu ay gelen fatura 260 lira civarında. Abim bana nedeninin bilgisayarım olabileceğini söyledi. Bilgisayarım yaklaşık günde 6 7 saat kadar çalışıyor geceleri işim daha çok oluyor. Zaman zaman tam güç yükleniyorum bazen de boşta yarım saat kadar durduktan sonra uyku moduna geçiyor. Windows 8 kullanıcısıyım. Teşekkür ederim. :)

Bilgisayarının harcadığı watt imzandakine göre hesapladığımda 400W desek. Ekran 100W desek. Toplamda 500W. PC 24 saat hergün hiç kapanmadan hesaplarsak.
1kW=40 kuruş
500W*24=12000W(günlük w)
12000W=12kW
12*0,40=4,8TL(günlük TL)
4,8*30=144TL(Aylık TL)
Yani 24 saat çalışması gerek ki 250TL gelsin.
Şimdi 7 saat hesaplarsak;
500W*7=3500W
3,5*0,40=1.4TL
30*1,4=42 TL (Aylık)
Sonuç olarak aylık 42TL harcar.
Not: PC güç tasarrufu felan yapabilir ve PC daha az watt harcayabilir. Bunları hesaplamak zor.

Değerli kardeşim zahmetin için teşekkür ederim, bu beni üzdü. Halbuki 80+ sertifikalı Power kullanıyorum. Birde bu elektrik kullanımı gece fiyat gündüze göre daha az oluyor tarifesi diye okudum biryerde

Değerli kardeşim zahmetin için teşekkür ederim, bu beni üzdü. Halbuki 80+ sertifikalı Power kullanıyorum. Birde bu elektrik kullanımı gece fiyat gündüze göre daha az oluyor tarifesi diye okudum biryerde
Dediğim gibi ben tarifesiz hesapladım. Tarifeli hesaplamak biraz kafa yorar ama emin ol benim hesapladığım maximum TL. 100TL'den 250TL'ye çıkması abartı. Benim sistemimde 700W harcıyor fakat bana gelen fatura 150TL'yi geçmiyor.

Aynen katılıyorum. Çünkü bu alet değil ki sadece evde olan. Yığınla eşya var. Şuan benim ne yapmam gerekiyor kardeşim? :) hani tedirgin olmaya başladım Büyükşehir oldu Van :). Ondan mı acep? Bu kadar fatura nasıl olur da gelir? :)

Şehire göre fiyat tarifesi değişmiyor biliyorum. Ben genelde güç tasarrufunda kullanıyorum bilgisayarımı. OC lazım olmadıkca yapmıyorum. Ekranı düşük parlaklıkta kullanıyorum. Tabi oyun oynadığımda Güç tasarrufundan çıkarıyorum ki günde 1-2 saat oyun oynarım. Ama 250TL olması gerçekten biraz tedirgin edici. Dediğin gibi 6-7 saat kullanıyorsan günde, problem başka bir şey.

Yani artık bende senin gibi parlaklığı kısıp, tasarruf modunda kullanacağım. Oyun oynayana açacağım. Ilgin alakan için çok teşekkür ederim bu olayın failini bulacağım valla bak :). Biz evden çıkınca bu evde parti oluyor abi yoksa mümkün değil :). Ben bunu bizimkilere açıklayacağım birde neyse okuturum burayı :).

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı