PC’ye bulaşan fidyeci trojan tüm dosyaları silip .adobe yaptı

@uftade
Zaten üst düzey şifreleme kullanılıyor. Bu zararlıların çözümü ise çoğu zaman tersine mühendislik ile zararlının kodlarını inceleyip bulunmaya çalışılıyor ve başarılı bir çözüm yolu bulunursa araçlar yayınlanıyor.

Dosyaları düzeltmeye yarayan güvenilir araçlar da bu şeyler sonucu ortaya çıkıyor.

@uftade
Zaten üst düzey şifreleme kullanılıyor. Bu zararlıların çözümü ise çoğu zaman tersine mühendislik ile zararlının kodlarını inceleyip bulunmaya çalışılıyor ve başarılı bir çözüm yolu bulunursa araçlar yayınlanıyor.

Dosyaları düzeltmeye yarayan güvenilir araçlar da bu şeyler sonucu ortaya çıkıyor.
Açık kaynak değilse bi düşünmek lazım hocam, virüslerin çoğunu piyasaya antivirüs firmaları sürüyor yıllardır. Dediğim gibi aes şifreleme varsa tek yol anahtardır. Belki bruteforce denenebilir ama o kadar basit şifre koyduklarını sanmıyorum.

Virüslerin çoğunu yıllardır piyasaya AV firmaları sürüyor.
Öyle bir şeyin kanıtı yok. Zaten bu da zararlılardan korunmak için güvenlik yazılımlarının lazım olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

O kadar basit şifre koyduklarını sanmıyorum.
Zaten tersine mühendislik yolula çoğu zaman çözüme ulaşılıyor dedim yani şifreyi kırmak için kaba kuvvet ile felan kimse uğraşmıyor. Tersine mühendislik ile kodları açığa çıkarılıp inceleniyor ve çözüme ulaşmak için çabalanıyor.

Güvenilir olması araçların açık kaynak olmasını gerektirmiyor.

Açık kaynak değilse bi düşünmek lazım hocam, virüslerin çoğunu piyasaya antivirüs firmaları sürüyor yıllardır. Dediğim gibi aes şifreleme varsa tek yol anahtardır. Belki bruteforce denenebilir ama o kadar basit şifre koyduklarını sanmıyorum.
Kulaktan dolma bilgilere itibar etmemelisin. Piyasaya virüslerin güvenlik şirketleri tarafından dağıtılması tamamen saçma ve asılsız. Koskoca güvenlik şirketi 1 saatte kazandığı parayı bilgisayarlara virüs yayarak kazanmaz kazanamaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı