PC’ye bulaşan fidyeci trojan tüm dosyaları silip .adobe yaptı

Yusuf443

Decapat
Daha fazla  
2 gün önce PC’me bir virüs bulaştı ilk gün ne olduğunu anlamadım 2.gün openme.txt diye bir dosya her yerde çıkmaya başladı açtım ve içinde dosyalarımı kurtarmak için 980$ istediklerini söyledi ve bu parayı ödersem dosyalarımı kurtarabileceğim yazıyordu.

Yaklaşık 10 senelik fotoğraflar resimler ve hatıralar var bunlar benim için çok önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
".adobe" , ".mvdcj" , ."djvu" uzantılarına sahip ise gayet güzel bir fidye virüsü yemişsiniz. Son olarak indirme yaptığınız herhangi bir dosya ya da giriş yapmış olduğunuz ne olduğu belirsiz bir internet sitesinden kaynaklı oluyor genelde. Ama ilk olarak ekran görüntülerini paylaşmanızı isteyeceğim. İzleyebileceğiniz yollar;

Kesinlikle önermediğimiz para ödeme yöntemi, niye önermiyoruz?
Çünkü bu "Hacker" olarak adlandıracağımız arkadaşa güvenemezsiniz, 10 tanesinden sadece 1 tanesi ödemeden sonra dosyalarınızın peşini bırakıyor ve 980$ gerçekten büyük bir mevla ve karşılığı geleceğinden emin olamazsınız.

Birkaç sitede Sistem Geri Yükleme yaparak çözüldüğü anlatılmış çözüme ulaşılmış fakat denemeden emin olamazsınız. Deneyebilirsiniz.
Ve ek olarak birkaç tane çözücü program gezmekte ama denemedim ve güvenilir olabileceklerinden emin değilim bilgili arkadaş var ise bilgilendirebilirler sizi.

Diğer bir yöntem ise hayati bir dosyanız yok ise bilgisayara format atmanız ve daha sonrasında Kaspersky ve Malwarebytes ile derin tarama yapmanız olacaktır.

".adobe" , ".mvdcj" , ."djvu" uzantılarına sahip ise gayet güzel bir fidye virüsü yemişsiniz. Son olarak indirme yaptığınız herhangi bir dosya ya da giriş yapmış olduğunuz ne olduğu belirsiz bir internet sitesinden kaynaklı oluyor genelde. Ama ilk olarak ekran görüntülerini paylaşmanızı isteyeceğim. İzleyebileceğiniz yollar;

Kesinlikle önermediğimiz para ödeme yöntemi, niye önermiyoruz?
Çünkü bu "Hacker" olarak adlandıracağımız arkadaşa güvenemezsiniz, 10 tanesinden sadece 1 tanesi ödemeden sonra dosyalarınızın peşini bırakıyor ve 980$ gerçekten büyük bir mevla ve karşılığı geleceğinden emin olamazsınız.

Birkaç sitede Sistem Geri Yükleme yaparak çözüldüğü anlatılmış çözüme ulaşılmış fakat denemeden emin olamazsınız. Deneyebilirsiniz.
Ve ek olarak birkaç tane çözücü program gezmekte ama denemedim ve güvenilir olabileceklerinden emin değilim bilgili arkadaş var ise bilgilendirebilirler sizi.

Diğer bir yöntem ise hayati bir dosyanız yok ise bilgisayara format atmanız ve daha sonrasında Kaspersky ve Malwarebytes ile derin tarama yapmanız olacaktır.

Ben CS 1.6 oynuyordum sonra opengl32 hackini yapmaya çalıştım, izlediğim bir videonun açıklama kısmındaki linke tıkladım ve "dosya.tc" adlı siteden indirme yaptım. Başta Windows Defender izin vermedi ben her özgüvenli PC kullanıcısı gibi Defender'ı kapattım sonra dosyayı indirdim. Çalıştırdım ardından hiçbir şey olmamış gibi arkaplanda çalışmaya devam etti. Birkaç saat sonra PC'yi kapattım ertesi gün açtığımda Windows feci şekilde yavaşlamıştı. Ben de dualboot olarak Windows 7 64 bit kurdum. Kurulum bittiğinde driverleri kurmak için oluşturduğum yedek 650 GB harddiske girdim ve bütün dosyalarım (Exe,mov,JPEG,vs) .adobe olmuştu.

Virüs’ten kurtuldum ama dosyalar çok önemli benim yaşım kadar dosyalar var.

Bu arada .adobe uzantısını sildiğimde dosya bozuluyor.

Openme.txt adlı dosyanın içinde bir link varı o linke girdim ve bir video indirdim, videoda dosyalarımı düzeltmek için bir program vardı.

O linkteki programı falan indirmeyin. Ayni şekilde tekrar virüs girebilir. Ayrıca internette birkac tane fidye programı temizleme aracı var deneyin. Baktınız olmuyor geçmiş olsun. O adama parayı odeseniz bile açacağı kesin değil. Yani bence ödemeyin ve dosyalarınizin ardına bir bardak su içip diski formatlayın. He şöyle bir şey de var. Biraz daha bekleyebilirsiniz. Bu tip fidye yazılımlarını temizlemek için hala çalışmalar sürüyor. Ama ne kadar etkili orasını bilemem.

Kusura bakmayın ama sizin için çok önemli olan resimlerin neden yedekleri yok ? Kurtarması zor ama arkadaşların önerdiği programları deneyebilirsiniz.

Kusura bakmayın ama sizin için çok önemli olan resimlerin neden yedekleri yok ? Kurtarması zor ama arkadaşların önerdiği programları deneyebilirsiniz.
Yedeği var ama son attığım. Fotoğrafların yedeği yok ve bir sürü program var.
Benim için virüsü temizlemek önemli değil, dosyalar önemli.

Yedeği var ama son attığım. Fotoğrafların yedeği yok ve bir sürü program var.
Benim için virüsü temizlemek önemli değil, dosyalar önemli.

Program sorun değil, tekrar iner. Resimleri tekrar bulması sıkıntı. Kurtarma işlemi başarısız olduysa format dışında çözümünüz kalmıyor.

Program sorun değil, tekrar iner. Resimleri tekrar bulması sıkıntı. Kurtarma işlemi başarısız olduysa format dışında çözümünüz kalmıyor.

Şu ana kadar hiçbir kurtarma işlemi uygulanmadı ve az öne Kaspersky adlı şirkete bu sorunla ilgili bir e-posta attım. Sadece bir dualboot Windows 7 kurdum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı