PC'yi oyundan çıktıktan sonra hemen kapatmak zararlı mı?

Hayır, sorun olmaz. İşlemci ve ekran kartları yüksüz durumda bile 30 derecenin üzerinde sıcaklıklarda çalışırlar. Direkt kapatabilirsiniz.

PC'yi oyundan çıktıktan sonra normalde 10-15 dakika kadar normal sıcaklıklarına inene kadar boşta çalıştırıyordum. Ardından kapatacaksam kapatıyordum. Fakat bugün CS:GO'dan çıkar çıkmaz kapattım, biliyorum CS:GO ağır bir oyun değil fakat kart kendi fan ayarıyla 75 dereceye kadar çıkabiliyor CS:GO'da. Manuele alırsam, daha serin olabiliyor.
Bunun ekran kartına, işlemciye vs. bir zararı var mıdır, lehim toplarına falan?

Şimdiden teşekkürler.

Kısa vadede sorun çıkartcagını sanmıyorum uzun vadede belki lehimler atabilir. Ben Max 65derece görüyorum kapatmadan önce 30-40saniye boyunca masaüstündeyken ekran kartı fanını biraz hızlandırıyorum 35derece olunca kapatıyorum.

1 kez ya da nadiren yapmak bu tip meselelerde sorun teşkil etmez, sistemi kapattıktan sonra direk hızlı bir şekilde soğumaya başlar zaten. Kasanın bulunduğu konum ve hava akış durumu iyi değilse fanların kapanmadan önce 1-2 sn tam devirde çalıştırmakta fayda var. Bu arada 75derece aşırı sıcak sayılmaz.

Benimki Windows kapandıktan sonra soğuyana kadar siyah ekranda bekliyor.

Ekran Adsalıntısı.JPG

Hocam ben açmak istiyorum, nereden açabilirim?

Geri
Yukarı