Pedal alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhabalar, iki tane ürün arasında kaldım bunun arasında seçim yapmak ve ayrıca biraz da bilgi sahibi olmak için bu konuyu açıyorum. Ürünün linkleri.

1. pedal: Bu ürünün pedal gövdesi magnezyum mili ise titanyum. Her mil üzerinde 3 rulmanı bulunuyor.

2. pedal: Bu pedalın gövdesi 6061 alüminyum alaşım, mili de yine aynı şekilde 6061 alüminyum alaşım.

Soracağım sorular ise:
  • Dayanıklılık için milin malzemesinin önemi ne kadardır? Alüminyum yeterli sağlamlığa sahip midir? Yoksa illa titanyum mil gerekli mi?
  • Rulman sayısı ne kadar önemli? 3 rulman ile 4 rulman arasında gözle görülür bir fark var mıdır? Ya da "pedalın rulmanlı olması yeter de artar" diyebilir miyiz?
Bana 2. pedal daha cazip geliyor. Siz olsanız hangisini alırdınız? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. pedal hem daha dayanıklı hem daha hafiftir. Ama muhtemelen fiyat olarak pahalıdır.
-Hangi metalle alaşımlandığına göre değişebilir ama alüminyum da yeterli dayanıklılığa sahiptir.
-Bence rulman sayısından çok kalitesi önemlidir. Ne kadar sürtünmesiz dönerse o kadar iyi.

Aralarında oldukça fazla ağırlık farkı varmış. 1. pedalın ağırlığını yanlış yazmışlardır çift değil tek pedalın ağırlığıdır diye düşündüm ama gerçekten çifti 175 grammış. 1. pedalı almaya karar verdim. Fiyat olarak ikisi de hemen hemen aynı fiyata satılıyor. Hatta 1. pedal daha ucuz.

Rulman sayısından dolayı fiyatları benzer olabilir. Ama önemli olan rulman kalitesi. Kaliteli olduğu zaman 2 rulmanla bile rahat kullanabilirsiniz. Markaları ne bunların peki? Link atabilirseniz diğer arkadaşlarda faydalansın.

1. pedal: Bu ürünün pedal gövdesi magnezyum mili ise titanyum. Her mil üzerinde 3 rulmanı bulunuyor.

2. pedal: Bu pedalın gövdesi 6061 alüminyum alaşım, mili de yine aynı şekilde 6061 alüminyum alaşım.
Bunlar linkli zaten. Linklere tıklamadan sadece malzeme türünden hangisinin daha hafif olduğunu söylediyseniz g/m³ oranlarını iyi biliyorsunuz demektir. (y) Bu pedalların markasından emin değilim ama RockBros yapıyor olabilir ya da sadece mağaza da olabilir Decathlon gibi. 1. pedalın açıklaması net değil 3 rulmanlı olduğunu da zorla buldum zaten. Sadece mühürlü rulman diye geçiyor. 2. pedalda ise Z4 rulman var.
Link atabilirseniz diğer arkadaşlarda faydalansın.
AliExpress'e "4 sealed bearing pedal" ya da "magnesium pedal" yazarlarsa güzel pedallar çıkıyor. Ayrıca AliExpress'te 60-70 liralık pedalları burada 250 liraya satmaya kalkanlar var. Alüminyum gövde ve mil fazla bir esprisi yok ama 250 lira diyorlar. AliExpress'ten almanızı öneririm. Mekanik bir şey olduğu için "yahu o markalar bilindik değil" diyemezsiniz malzeme kalitesine dikkat etmek yeterlidir. İlla bilindik marka istiyorsanız da Wellgo marka pedal satılıyor. Boşa kazık yemeyin.

Kusura bakma linklere dikkat etmemişim.
Makine mühendisi olduğum için ilgi alanıma giriyor. 6061 Alüminyum piyasada yaygın kullanılan bir alaşımdır. Sağlam sayılır. Uçak sanayisinde vs. kullanılır.
Ama titanyum ve magnezyum, alüminyumdan daha hafiftir.
Öz Ağırlık : Titanyum<Magnezyum<Alüminyum
Linkleri inceledim. 1. linkteki açıklamalarda milin CNC de işlenmiş CrMo olduğu yazıyor. (Gerçek titanyum olsa fiyat kesin pahalı olurdu). Yani krom molibden çelik alaşımı. Sağlamlık olarak iyidir. Ağırlık olarak alüminyumdan ağırdır. Fakat tahminimce pedal ana gövdesi Mg olduğu için 1. pedal ile 2. pedal arasında ağırlık farkı fazla yoktur.
Hepsi paslanmaya dayanıklıdır.

Tüm yorumları okuyamadım. Benim önerilerim, pedalin malzemesi ile birlikte axle da önemli yani mil. Tavsiyem pedal malzemesinden ziyade axle daha önemli. Alaşım içinde cro-mo tek tercihim.

Benim bir kaç önerim olacak, istersen düşünebilirsin. Önerdiğim marka ve pedallerden Octane One ve Ns Bikes kullandım. Diğerlerini kullanmadım fakat hepsinin kullanım alanı agresif sürüşler için olduğundan sağlamlardır. Bir kontrol etmeni öneririm. :)

NS Bikes Nylon Flat Pedals | Chain Reaction Cycles
DMR V6 Flat Pedal | Chain Reaction Cycles
Octane One Static Flat Pedals | Chain Reaction Cycles
Nukeproof Neutron EVO (Electron EVO) Flat Pedals | Chain Reaction Cycles

Benim önerilerim, pedalin malzemesi ile birlikte axle da önemli yani mil. Tavsiyem pedal malzemesinden ziyade axle daha önemli. Alaşım içinde cro-mo tek tercihim.
Bisikletçiye sorduğumda titanyum mil hafiflik, cr-mo ise agresif sürüş içinmiş. O da cr-mo olanını al dedi. En dayanıklısı titanyum değil de cr-mo nasıl oluyor anlamıyorum? Titanyum "şak" diye kırılırmış atlama, zıplamada. Gerçekten cro-mo daha sağlamsa 1. pedalın cr-mo olanını alırım.
Linkleri inceledim. 1. linkteki açıklamalarda milin CNC de işlenmiş CrMo olduğu yazıyor. (Gerçek titanyum olsa fiyat kesin pahalı olurdu).
T modeli titanyum CR modeli cr-mo olarak geçiyor. T modeli 175 gram/çift CR modeli 226 gram/çift. T modeli biraz daha pahalı.

Cro-mo alaşımı gereği alu ya nazaran ve parçanın tipine göre az bir farkla ağır olur. Kırılmaz yada çatlamaz değil fakat diğer alaşımlara göre daha uzun dayanır. Kadro, crank set, bb set, headset, sele borusu, sele bacakları vs gibi bir çok parçada kullanılıyor. Amaç zaten hız ve hafiflik ise cro-mo yanlış bir seçim. Onun yerine alu yada seçeneklerde mevcutsa carbon seçilmeli.

Ben dayanıklılık istiyorum iki pedalda da bu mevcut. Hatta birinci pedalda CR-mo olmasına rağmen pedal gövdesi magnezyum olduğu için ağırlığı 226 gram. 2. pedalın ise 360 gram. 2. pedalda sadece fazladan 1 rulman var. Bir de gövdesi alüminyum alaşım. 226 gram olmasına rağmen 360 gram pedaldan 20 lira ucuz. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Kararımı verdim: ikinci pedalı alacağım. Kalite olarak çok fark var. Dizayn olarak da bana birinci pedal pek sağlam gelmedi. Bu yüzden ikinci pedala daha sıcak bakıyorum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. @Bulut Uzer @i799

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı